u postizanju samostalnosti najbolje pomaže pokazivanje, učenje vještinama
nije dobro previše pomagati djetetu ili kad zbog žurbe, odrasla osoba sama obavi ono što dijete može vježbati
sve vještine i radne navike dijete uči
djeca uče aktivno sudjelujući, pokušavajući nešto učiniti sama
sva djeca uče vlastitim ritmom i brzinom - ne treba tjerati dijete da uči nešto protiv svoje volje - bolje je da mu se neka zamisao izloži te predlaže s vremena na vrijeme dok dijete ne pokaže interes - ključno je da početna aktivnost bude jednostavna tako da se dijete osjeća uspješno od samog početka
potrebno je vještinu djetetu pokazati i onda biti strpljiv, jer se svaka vještina razvija vježbom
kod djeteta postoji potreba da se stvari stalno ponavljaju, a to izgrađuje automatske uzorke (npr. pranje zubi ujutro ili stavljanje ruke na usta kad kišemo)
razvijati naviku da se svaka aktivnost dovrši i prekontrolira (npr. pogledati se u ogledalo nakon odijevanja)
ohrabrivati dijete kod neuspjeha i pohvaliti i mali pomak
biti dosljedan
* ljutnjom zbog sporosti ili grdnjom zbog nespretnosti, dijete gubi volju za vježbu i postaje bezvoljno
malo dijete želi raditi sve što i njegovi roditelji - oni su mu uzor
imajmo na umu da nas djeca pozorno promatraju i oponašaju
svakodnevne aktivnosti treba vježbati svakodnevno
vježbe razvijaju motoričke sposobnosti i koordinaciju
vježbom se razvijaju društvene vještine i usvajaju društvene norme (npr. neprikladno je doći u vrtić u pidžami)
pri vježbanju svakodnevnih vještina djecu ne treba nagrađivati darovima
kazna stvara strah od pogreške
svako vježbanje na početku ima puno grešaka koje se vježbom smanjuju
JUST DO IT
govoriti učimo govoreći
hodati učimo hodajući
igrati golf učimo "golfirajući se" NAJBOLJE UČIMO ČINEĆI!
MOJE DIJETE MI POMAŽE!
spremanje kreveta
Poigrajte se s djetetom! Uzmite poplun svaki za svoj kraj i stvarajte valove. Kad se valovi smire - krevet je složen!
spremanje odjeće
Ako je moguće označite ladice, police i ormare sličicama stvari koje se tamo nalaze. Dajte djeci da sama sortiraju svoje stvari.
spremanje igračaka
Pravilo: Uvijek pospremi za sobom! Nabavite djetetu kutije različitih veličina i neka svoje igračke samo sortira.
čišćenje
Dajte djetetu malu metlu ili krpu da očisti pod kad vi čistite ili ako ste nešto zajednički zaprljali.
kućanski aparati
Djetetu možete pokazati način služenja TV-om, videom ili kazetofonom.
telefon
Kroz igru poučite dijete pristojnom javljanju na telefon.
brisanje prašine
Dajte djetetu krpu za prašinu i uputite ga da je važno da se svaka stvar vrati na svoje mjesto.
kuhinjski poslovi
Dijete može zajedno s vama pripremati hranu i kuhati, prati posuđe, čistiti kuhinju, postaviti stol. Sve te aktivnosti djeluju odgojno. Kuhanje može biti i uvod u matematiku, jer dijete uči o težinama i mjerama.
osobna higijena
Umivanje i pranje zubi, pranje ruku (pa čak i kupanje) zahtjevaju stalno poticanje i vašu nenametljivu kontrolu.
Pripremila: Branka Biketa Caktaš, prof.
VRTIĆKE UPUTE ZA PRVE DANE
Pripremite dijete za odvajanje
Recite djetetu, npr.; "Sada ideš u vrtić. Ti ćeš se tamo igrati, a o tebi će se brinuti tete. Ja ću otići na posao. Nakon posla doći ću do tebe." To će djetetu omogućiti da se pripremi na situaciju koja ga očekuje.
Razgovarajte o vrtiću. Pričajte lijepo o vrtiću, ali budite realni. Dajte djetetu na znanje kako vjerujete da će se snaći.
Kada ostavljate dijete u vrtiću, odvojite se od njega brzo i kratko
Definirajte djetetu, u terminima koje ono razumije, količinu vremena koju će provesti u vrtiću bez vas (npr. "Idem u dućan po …").
Naglasite djetetu neupitnost vašeg povratka (npr. "Kada kupim … vratiti ću se u vrtić po tebe").
Osvijestite djetetu odgajatelja kao osobu koja će se za to vrijeme brinuti o njemu (npr. "Teta će te čuvati dok se ja ne vratim").
Definirajte djetetu aktivnosti u koje se može uključiti dok vas nema (npr. "Možeš se igrati autićima").
Pri povratku po dijete, zadržavajte se kratko u sobi. Ukoliko želite, sa svojim se djetetom možete poigrati u hodniku.
Pokažite interes za djetetovu igru i prijatelje iz vrtića. Razgovarajte s njime o tome.
Poštujte djetetove osjećaje
Dijete spontano pokazuje svoje osjećaje (plače zato što je preplašeno, tužno, nesigurno), ima na njih pravo i dobro je da ih pokaže. Reakcije odraslih kao što su: "Nemoj plakati!", ljutnja, ismijavanje i sl., omalovažavaju djetetove osjećaje i uče ga da izražavanje emocija, naročito tuge, nije dobro.
Budite iskreni
Privikavanje može biti otežano ukoliko, iz želje da olakša ili ubrza odvajanje, roditelj obeća djetetu da će doći po njega jako brzo, a to ne napravi. Dijete će neprestano očekivati roditelja i neće se moći opustiti. Nemojte zaboraviti donijeti u vrtić predmete koji djetetu omogućuju da se smiri
Duda, bočica, dekica, gaza, njemu draga igračka i sl.
Poželjno je da dijete vidi da se s povjerenjem i prijateljski obraćate odgajatelju
Vaše nepovjerenje prema vrtiću rezultirati će istim kod djeteta.
Što može otežati odvajanje?
- Nesiguran, zaplakan roditelj - Roditelj koji, ne oprostivši se od djeteta, doslovno pobjegne - Roditelj koji od svog djeteta traži dopuštenje za odlazak ("Mogu li sada otići?", "Reci mi kad mogu otići!" i sl.) - Roditelj koji se dugo zadržava na vratima sobe i/ili stalno viri kroz prozor i sl.
Zašto?
Zato što djeca u svojim ponašanjima pokazuju tendenciju kopiranja osjećaja roditelja. Dijete koje osjeća roditeljevu nesigurnost i nepovjerenje, i samo postaje nesigurno i nepovjerljivo.
PRILAGODBA NA JASLICE/VRTIĆ
NOVA SREDINA I POSTUPCI ODGAJATELJA
Svaku važnu promjenu u životu pojedinca prati stres, stoga što remeti prethodno stečene navike. Prilagodba na novonastale okolnosti zahtjeva dodatne napore. Promjenom remetimo stare navike i činimo ih beskorisnima tražeći drugačija, novonastaloj situaciji prilagođena ponašanja. Prilikom promjena, kod djece često dolazi do povlačenja (u nepoznatim situacijama i pred nepoznatim osobama). Upravo radi toga je važno doba adaptacije djeteta u dječje jaslice, odnosno vrtić.
Odlazak u jaslice/vrtić većinom je prvo odvajanje djeteta od roditelja, osobito majke, na dulje vrijeme. Istovremeno je to i prvi susret s većim brojem nepoznatih osoba. Često je ovo traumatska situacija kako za dijete tako i za roditelje jer je ispunjena strahom od odvajanja i naporima da se dijete prilagodi novoj situaciji. Način na koji će se dijete prilagođavati ovisi o njegovim individualnim osobinama, o stupnju njegova razvoja, dobi, stanju djetetovog zdravlja, ali i obiteljskoj atmosferi u kojoj dijete živi. Teže se prilagođavaju novoj okolini emocionalno labilna, nesamostalna i egocentrična djeca, kao i ona koja od ranije imaju negativna iskustva u odvajanju od roditelja (primjerice zbog hospitalizacije ili neprimjerenog privatnog čuvanja). Jednako tako, teže će se prilagoditi djeca uzrasta nepovoljnog za prilagođavanje (od 6 do 10 mjeseci), jer se u tom razdoblju učvršćuje emocionalan veza s majkom i poznatim osobama, a pojavljuje se strah od nepoznatih osoba i odvajanja.
Zbog čvrste socio-emocionalne vezanosti za majku, dijete ponekad teško doživljava polazak u jaslice/vrtić. Prilagođavanje novim osobama i sredini sigurno nije lako za dijete. Kako bi se djetetu olakšao taj prijelaz iz dobro poznate sredine u sasvim nepoznatu, praksa je pokazala da bi roditelj trebao nekoliko prvih dana boraviti u ustanovi zajedno s djetetom. Družeći se istodobno s roditeljem, odgajateljem i vršnjacima, dijete lakše prihvaća novu okolinu (Bredekamp, 1996.)
Razlikujemo nekoliko tipova prilagodbe:
LAKA - normalna reakcija na promjenu okoline kod djece koja imaju optimalne odgojne uvjete i koja su uspostavila sigurnu i stabilnu emocionalnu vezu s roditeljima. Kod takve se djece sve reakcije i promjene u ponašanju normaliziraju tijekom 10-15 dana boravka u jaslicama/vrtiću.
PRILAGODBA SREDNJE TEŽINE - promjene u ponašanju i reakcije na novu okolinu su produljene i stabiliziraju se do 30 dana boravka u ustanovi.
TEŠKA PRILAGODBA - dugotrajan i naporan poremećaj ponašanja koji može trajati duže od 6 mjeseci. Često je kod takve djece prisutno više nepovoljnih faktora koji produžuju period adaptacije (često poboljevanje, nepovoljni obiteljski uvjeti uz neprimjerene odgojne utjecaje i drugo).
Za dijete je od presudne važnosti uzajamna podrška i dobra komunikacija između roditelja i stručnjaka koji sudjeluju u predškolskom programu. Roditelji i stručnjaci koji često razmjenjuju obavijesti o navikama djece, osobitostima njihova ponašanja i dnevnim događajima pridonose osjećaju prihvaćanja i podrške. Djeca će osjetiti napetost ukoliko se roditelji i odgajatelji međusobno natječu ili jedni drugima zamjeraju. Mnogi roditelji se osjećaju krivima i tjeskobnima što ostavljaju svoju djecu na skrbi drugoj osobi. Međutim, ukazivanjem podrške roditeljima, kao prvim odraslim osobama u životu njihove djece te se napetosti mogu u velikoj mjeri umanjiti. U dobroj se predškolskoj ustanovi roditelje drži djetetovim primarnim izvorištem ljubavi i skrbi stoga je vrlo važno podržavati roditelje i raditi s njima da im se pogne kako da se osjećaju sigurno u roditeljskoj ulozi (Došen - Dobud, 2004.).
Vrlo je važno da odgajatelji daju roditeljima upute kako dijete pripremiti za boravak u jaslicama/vrtiću. Treba opisati kako će boravak djeteta u ustanovi teći, to jest čime i kako će se hraniti, gdje i u čemu će spavati (ako dijete ima potrebu za dnevnim odmorom u obliku spavanja), kako će se obavljati higijena djeteta itd. Bitno je naglasiti da je vremenski raspored u suvremenim ustanovama ranog odgoja i obrazovanja fleksibilan i primjeren, određen dječjim potrebama. Na taj način roditelj doznaje što može poduzeti sam da djetetu neke stvari ne budu nove kad dođe u jaslice/vrtić, na primjer može privikavati dijete da jede žlicom, pije iz šalice i sl. Isto tako koristeći se primjerima, odgajatelji trebaju uputiti roditelje kako da reagiraju u različitim odgojnim situacijama, što ih ne treba posebno zabrinjavati (upoznavati iz s razvojnim fazama i potrebama djece) i kako da potraže pomoć stručnjaka te po čemu mogu znati da li je kriza prebrođena. Prije dolaska u jaslice/vrtić, stručnjaci (odgajatelji, pedagog ili drugi stručni suradnik) moraju dijete upoznati kao pojedinca sa svim njegovim osobinama i potrebama (podaci o zdravlju djeteta, razgovor s roditeljima o odgoju, djetetovim potrebama, mogućnostima, interesima itd). Odgajatelj dogovara s roditeljima datum dolaska djeteta u vrtić te koliko će vremena provesti ondje prvih dana.
Da djetetu novi prostor ne bi bio sasvim nepoznat treba staviti igračke i predmete koje većina djece ima kod kuće na vidno mjesto. Važno je omogućiti novopridošlom djetetu da zadrži svoje osobne svari kod sebe (omiljenu igračku, bočicu, dudu varalicu) jer time mu pružamo bolji osjećaj zaštićenosti i sigurnosti. Novo se dijete prvih dana prihvaća onakvo kakvo jest, ne postavljaju mu se nikakvi zahtjevi u vezi s navikama i ponašanjem.
Odgajatelj kontakt treba pokušati uspostaviti oprezno i ne suviše nametljivo. Nepovjerljivost prema nepoznatim osobama razvojno je normalno i znak je da djeca odrastaju emocionalno, spoznajno i socijalno. U kvalitetnim predškolskim programima uvažava se ta razina razvoja i pronalaze se načini da se olakšaju takvi trenuci (Bredekamp, 1996.). U prikladnom trenutku, uplakanom i uplašenom djetetu treba prikazati nešto zanimljivo, zaokupiti dijete igračkom što je mnogo bolje nego forsiranje izravnog fizičkog kontakta s nepoznatom osobom. Treba osigurati vedro raspoloženje u odgojnoj grupi kako bi dijete, kad prestane plakati, oko sebe vidjelo vedra i nasmiješena lica.
Trajna je njega od presudne važnosti za razvoj tako malog djeteta. Rasporedi dnevnih događanja moraju se prilagođavati prema djetetovu ritmu hranjenja i spavanja (odmora). Držanje djeteta u krilu i milovanje određeni su djetetovim sklonostima i potrebama za tjelesnim dodirom. Tim primjerenim interakcijama dijete razvija osjećaj dobrohotnog svijeta, svijeta vrijednog njihove pažnje. Osjećaj udobnosti i emocionalne sigurnosti koji prenose tople i odgovorne osobe stvara temelj za učenje kojim djeca postaju sposobna za stjecanje novih iskustava.
ISKUSTVA DJEČJEG VRTIĆA CICIBAN
Prije nego što dijete postane polaznik vrtića odvijaju se kontakti na relaciji roditelj - ustanova. Prve kontakte iniciraju roditelji, oni dolaze i traže informacije, izražavaju želju i potrebu za upisom djeteta u jaslice/vrtić. Pedagoginja i ravnateljica vrtića upućuju zainteresirane roditelje u program ranog odgoja i obrazovanja djece te im daju uvid u život u vrtiću. Svaki roditelj dobije informativni letak o vrtiću i CD koji je pripremila pedagoginja vrtića. CD sadrži prezentaciju rada vrtića, osnovne postavke odgojno-obrazovnog pristupa djeci te prezentaciju o prilagodbi djeteta na život u vrtiću. Roditelje se upućuje kako pripremiti svoje dijete, ali i svoju obitelj na uključivanje u vrtić, navode se moguće krize i situacije s kojima će se roditelji vrlo vjerojatno susresti prilikom tog procesa.
Nakon što su se roditelji odlučili za upis djeteta u jaslice/vrtić, prikupljaju potrebnu dokumentaciju i pristupaju inicijalnom razgovoru kojeg vodi pedagoginja vrtića. Razgovor (Intervju) se sastoji od niza pitanja u kojima roditelji daju sve potrebne informacije o djetetu - npr. obiteljske prilike, zdravstveno stanje djeteta, posebne sklonosti, interesi djeteta i sl. Odgajateljima su ove informacije iznimno korisne budući da olakšavaju pripremu odgajatelja za uključivanje novopridošlog djeteta u odgojno-obrazovni rad. Prilagodbi svakog djeteta pristupa se individualno i u tom procesu aktivno sudjeluju odgajatelji, pedagoginja i ravnateljica vrtića. Postiže se dogovor oko datuma dolaska djeteta u vrtić. Roditeljima se u individualnom razgovoru objasni proces adaptacije djeteta, omogućuje im se i potiče ih se da prve dane borave sa svojim djetetom u grupi ohrabrujući dijete da istražuje sobu dnevnog boravka, stupa u kontakte s odgajateljem i drugom djecom. Roditelj sudjeluje u higijeni djeteta i hranjenju. Vrlo je važno i vrijeme koje roditelj provede s odgajateljem - smanjuje se strah od nepoznatog, a razmjenjuju se informacije o djetetu.
Boravak roditelja u sobi dnevnog boravka i njihovo aktivno uključivanje u adaptaciju djeteta pokazalo je odlične rezultate - djeca su opuštenija, manje plaču i konačno odvajanje od roditelja lakše podnose. Odgajatelj uz pomoć posebno kreiranog protokola sustavnog promatranja prati djetetovu adaptaciju. Na početku svog boravka u vrtiću dijete boravi kraće, a onda se postupno povećava vremenski boravak djeteta i polako se uvodi u ritam dana jaslica/vrtića. Odgajatelji i stručni tim uz dogovor s roditeljima donose odluku kada je dijete spremno ostati samostalno u vrtiću. Pedagoginja i ravnateljica često borave u grupi preuzimajući aktivne uloge u odgojno-obrazovnom radu odgojne grupe. Proces adaptacije najzahtjevniji je period boravka djeteta u vrtiću tako da svi stručnjaci koji mogu pridonijeti uspješnoj prilagodbi sudjeluju u tom procesu.
Polazeći od suvremenih spoznaja o potrebama djeteta i obitelji nastoji se unaprijediti suradnja s roditeljima raznim načinima komunikacije odgajatelja, pedagoginje i ravnateljice vrtića. Osim informativnih panoa (kutića za roditelje) i telefonskih konzultacija, uveli smo i pisane poruke. Za djecu jaslične dobi naglasak je na zadovoljavanju primarnih djetetovih potreba - jelo, spavanje, raspoloženje, posebno uočeno razvojno napredovanje. Za djecu vrtićke dobi, pisane poruke proizlaze iz sustavnog praćenja djeteta, stručne dokumentacije i fotodokumetacije, a oblikovane su pozitivno i afirmativno izvješćujući roditelje o posebnom napretku djeteta, o situaciji koja je za dijete i odgajatelja bila važna i slično. Ovakve pismene poruke oblikovale su se na stručnim sastancima vrtića gdje se dogovaralo i istraživalo kako one trebaju biti formirane da bi bile svjedočanstvo djetetovog razvoja. Reakcije roditelja na ovakav način komunikacije su odlične - izjavljuju da skupljaju takve poruke u posebne omote i čuvaju ih kao uspomene iz vrtića, izjavljuju da ih djeca često traže da im ih iznova čitaju, da su djeca ponosna na svoja postignuća u vrtiću.
Dječji vrtić Kutina
Pristup informacijama o djetetu roditelji imaju i putem elektroničke pošte što je sasvim novi oblik suradnje s roditeljima. Na razini vrtića rađeno je istraživanje koje je pokazalo da mlade obitelji, informatički pismene izuzetno cijene takav oblik komunikacije.
Autorice: Sanja Mlađen Coha, odgajateljica, Branka Biketa Caktaš, prof. DV "Ciciban", Bjelovar
djeca se rađaju s temeljnim slobodama i pravima koja pripadaju svim ljudskim bićima
No, s obzirom na tjelesnu i psihičku nezrelost nameće se potreba isticanja posebnih prava djeteta na zaštitu
Konvencija o pravima djeteta je međunarodni dokument, usvojen na Glavnoj skupštini Ujedinjenih naroda 20. studenoga 1989. godine, a sadrži standarde koje država potpisnica mora jamčiti svakom djetetu
Konvencija ima snagu ZAKONA tj. postoje sankcije u slučaju kršenja tih prava
OPĆA NAČELA KONVENCIJE
NAČELO NEDISKRIMINACIJE - djeca ne smiju trpjeti diskriminaciju, tj. ona imaju PRAVA neovisno o rasi, boji kože, spolu, jeziku, vjeri, političkom ili drugom mišljenju, nacionalnom, etničkom ili društvenom podrijetlu, vlasništvu, teškoćama u razvoju, rođenju ili drugom statusu djeteta, roditelja ili njegovih skrbnika
NAČELO ŽIVOTA i RAZVOJA - djeca imaju pravo na život i razvoj u svim vidovima života, uključujući fizički, emotivni, psihosocijalni, spoznajni, društveni i kulturni.
NAČELO DOBROBITI - pri donošenju svih odluka ili izvršenju postupaka koji utječu na dijete, najvažnija mora biti dobrobit djeteta. To se odnosi na odluke vlade, upravnih i zakonodavnih tijela te na odluke roditelja.
NAČELO AKTIVNOSTI - djeci se mora omogućiti da aktivno sudjeluju u rješavanju svih pitanja koja utječu na njihov život i dopustiti im slobodu izražavanja mišljenja. Ona imaju pravo izreći svoja gledišta koja se moraju ozbiljno uzeti u obzir.
DJEČJA PRAVA OBUHVAĆAJU
GRAĐANSKA PRAVA i SLOBODE DJECE
Svako dijete ima pravo na:
ime i nacionalnost
zaštitu od uskraćivanja identiteta
slobodu izražavanja
slobodu mišljenja, savjesti i vjerskog opredjeljenja
slobodu udruživanja i mirnog okupljanja
informacije iz različitih izvora
privatnost
zaštitu od mučenja ili drugih okrutnih, nehumanih oblika ponašanja ili kažnjavanja
zaštitu od zakonski neutemeljnog uhićenja ili neopravdanog uskraćivanja slobode
PRAVA DJECE NA POSEBNU ZAŠTITU
Svako dijete ima pravo na posebnu zaštitu
u iznimnim situacijama poput oružanog sukoba ili kad su djeca odvojena od obitelji ili doma
kad je dijete u sukobu sa zakonom
u situacijama iskorištavanja poput radnog iskorištavanja djece, korištenja narkotika, seksualnog iskorištavanja ili zlostavljanja, prodaje, trgovine, otmice
kad se radi o diskriminaciji bilo koje vrste
PRAVA DJECE NA OBRAZOVANJE, ODMOR i KULTURNE AKTIVNOSTI
Svako dijete ima pravo na:
besplatno osnovnoškolsko obrazovanje
mogućnost srednješkolskog obrazovanja i stručne obuke
obrazovanje koje u najvećoj mogućoj mjeri razvija djetetovu osobnost, talente te mentalne i tjelesne sposobnosti
odgoj i obrazovanje koje priprema dijete za aktivan život odrasle osobe u slobodnom društvu
odgoj i obrazovanje koje njeguje poštivanje djetetove obitelji, kulturnog identiteta i jezika, poštivanje djetetove zemlje te prirodnog okruženja
odgoj i obrazovanje u duhu razumijevanja, mira, tolerancije i jednakopravnosti
odmor, igru i mogućnost sudjelovanja u kulturnim i umjetničkim aktivnostima
mogućnost uživanja kulturnog identiteta, vjere te uporabu materinjeg jezika
PRAVA DJECE i NJIHOVIH OBITELJI
Svako dijete ima pravo na:
život sa svojim roditeljim ili zadržavanje veze ako je odvojeno od bilo kojeg roditelja
prelazak državne granice radi susreta s roditeljima i spajanja razdovojenih obitelji
primanje nekih drugih oblika skrbi ako se ne može zadržati obiteljsko okruženje
siguran sustav usvajanja
zaštitu od otmice
zaštitu od roditeljeva ili skrbnikova zanemarivanja ili zlostavljanja
PRAVA DJECE NA ZDRAVLJE i SOCIJALNU SKRB
Svako dijete ima pravo na:
život i razvoj
odgovarajući životni standard
najviši mogući standard zdravlja i učinkovite zdravstvene usluge
posebnu skrb, ako se radi o djetetu s posebnim potrebama, koja mu osigurava dostojanstvo, potiče samostalnost i olakšava aktivno sudjelovanje u zajednici
društvenu sigurnost i usluge socijalne skrbi
IZVJEŠĆE UN-a O KRŠENJU DJEČJIH PRAVA U 2001. GODINI:
300 000 DJECE MLAĐE OD 18 GODINA DILJEM SVIJETA SUDJELUJU U ORUŽANIM SUKOBIMA
5 000 DJECE KOLUMBIJSKE PARAVOJNE OPORBENE STRANE KORISTE KAO DOUŠNIKE i RATNIKE
250 MILIJUNA DJECE OD 4 DO 14 GODINA SU PRISILJENA NA TEŽAK FIZIČKI RAD DA BI PREŽIVJELA. 50 MILIJUNADJECE MLAĐE OD 14 GODINA RADE U OPASNIM UVJETIMA
300 000 AMERIČKE DJECE RADE KAO NAJAMNICI NA POLJOPRIVREDNIM IMANJIMA, ČESTO i 12 SATI NA DAN.
1,2 MILIJUNA MALIH EGIPĆANA NADGLEDAJU LIŠĆE PAMUKA U LJETNIM MJESECIMA, TE RUČNO UKLANJAJU UVELO LIŠĆE
TREĆINA MALOLJETNIH RUSA BILA JE PODVRGNUTA NASILJU i ZLOSTAVLJANJU TIJEKOM ISPITIVANJA i PRITVORA
100 000 MALOLJETNIH AMERIKANACA SU PRITVORENI i OSUĐENI NA KAZNE
4 AMERIKANCA SU POGUBLJENA ZA ZLODJELA KOJA SU POČINILI KAD JOŠ NISU NAVRŠILI 18 GODINA
ALI NE ZABORAVITE NA SVOJA RODITELJSKA PRAVA:
I JA KAO RODITELJ imam PRAVO na svoju osobnost, slobodno vrijeme, prijatelje, ljubav, zabavu,...
Pohvalite sebe ako to već ne čine drugi i zbrojite što ste sve dobro učinili! Imate pravo na pohvalu.
Usudite se biti sretni!
Klonite se čangrizavih ljudi! Oni su žrtve života i to žele ostati. Zaštitite svoje pozitivne osjećaje i samopouzdanje i pobjegnite od vječnih nezadovoljnika
Izbjegavajte razmišljanje u stilu "Kad bih barem..." Sreća je putovanje, a ne odredište!
Deset minuta dnevno činite svim snagama - NIŠTA! Imate pravo na odmor.
Odvojite vrijeme samo za sebe. Vaše potrebe jednako su važne kao i potrebe svih ostalih - vaše djece, supružnika, suradnika...
Djeca predškolske dobi puna su energije, a mogu je koristiti konstruktivnije od jednogodišnjaka ili dvogodišnjaka. Umjesto da samo trčkaraju dvorištem, predškolska djeca posjeduju tjelesne mogućnosti i koordinaciju potrebnu za vožnju bicikla ili natjeravanje leptira.
Predškolska djeca također spoznaju što znači igrati se s prijateljem, za razliku od paralelne igre mlađe djece. Mogućnost boravka u društvu druge djece omogućit će im stjecanje važnih društvenih vještina, poput dijeljenja i izmjenjivanja u igri. Nesumnjivo će dolaziti do razmirica, ali do predškolske dobi dijete će naučiti surađivati i komunicirati tijekom igre.
Pomozite djetetu da stekne nove vještine
Dok rastu, predškolska djeca razvijaju važne motoričke vještine. Nova postignuća kojima će se vaše dijete hvalisati uključuju poskakivanje, skok udalj, hvatanje lopte, izvođenje premeta, preskakanje i stajanje na jednoj nozi dulje od 5 sekundi. Zajedničkom igrom i vježbanjem pomoći ćete djetetu uvježbati ove vještine.
U obiteljskoj šetnji vaše će se dijete možda požaliti: "Umoran sam!". Najvjerojatnije se ne radi o umoru nego dijete osjeća dosadu. Žustra šetnja malom djetetu može biti dosadna, ali ima načina da u nju unesete živost, pomognete djetetu da usavrši već stečene vještine i razvije nove. Možete pokušati nešto od sljedećeg:
- šetnju pretvorite u lov dajući djetetu zadatke, primjerice da pronađe crvena vrata, mačku, zastavu ili predmet kvadratnog oblika;
- pjevajte ili recitirajte brojalice dok hodate;
- izmjenjujte hodanje sa skakanjem, utrkivanjem, poskakivanjem ili hodanjem unazad;
- pretvorite šetnju u matematičku vježbu obraćanjem pažnje na brojeve i brojanje: Koliko je prozora na vratima garaže? Vidiš li koji broj tri?
Ovakve su aktivnosti zabavne, a ujedno i pripremaju dijete za školu.
Koliko je aktivnosti dovoljno?
Predškolska bi djeca svaki dan trebala imati barem sat vremena organizirane tjelesne aktivnosti, osmišljene od strane odrasle osobe. Osim toga, trebali bi imati barem jedan do nekoliko sati slobodne igre.
Predškolska djeca ne bi smjela biti neaktivna dulje od sat vremena odjednom, osim tijekom sna. Važno je ograničiti gledanje TV-a (uključujući video i dvd) te korištenje računala na najviše 1-2 sata dnevno.
Organizirana igra
Predškolska djeca najvjerojatnije će u vrtićima i ostalim predškolskim ustanovama sudjelovati u organiziranoj igri, poput "Ringe, ringe, raja" ili "Ide maca oko tebe". Također možete upisati dijete u sportsku igraonicu ili plesni tečaj za predškolsku djecu. Djetetu možete i kod kuće osigurati organiziranu igru na otvorenom – igrajte se u dvorištu ili zajedno zasadite dio vrta. Djeca uživaju i u odlascima u park.
Iako mnoga djeca više vole aktivnosti na otvorenom, postoje zabavne igre koje se mogu odvijati u kući: utrka s preprekama prilagođena djeci, lov na skriveno blago, tvrđave izgrađene od plahti i kutija ili stolaca. Odredite prostor za igru i uklonite sve lomljive predmete.
Evo još nekoliko prijedloga za organiziranu igru:
- igrajte se hvatanja lopte koja odskakuje;
- vježbajte bacanje pomoću papirnatih aviona;
- održavajte ravnotežu hodajući s vrećom za sjedenje – otežajte igru postavljajući stazu za slalom;
- igrajte ples zamrzavanja;
- igrajte se vožnje kolica držeći dijete za noge dok ono hoda na rukama ("tačke").
Mnogi roditelji žele uključiti predškolsku djecu u organizirano treniranje nekog sporta. Iako neki klubovi primaju čak i četverogodišnjake, organizirani i ekipni sportovi se ne preporučuju za tako malu djecu. Predškolska djeca ne mogu razumjeti složena pravila i često ne mogu dovoljno dugo zadržati pažnju, ne posjeduju potrebne vještine i koordinaciju.
Ukoliko odlučite da dijete počne trenirati neki ekipni sport, poput hokeja ili nogometa, neka naglasak svakako bude na pomaganju djetetu da usvoji osnovne tjelesne vještine poput trčanja, i temeljne društvene vještine poput poštivanja pravila i izmjenjivanja u igri.
Ako zaključite da vaše dijete nije spremno za sudjelovanje u ekipi ili nije zainteresirano za sport, radije se usredotočite na usavršavanje temeljnih vještina – poskakivanja na jednoj nozi, hvatanja lopte, izvođenja premeta, te možda vožnje bicikla.
Ako želite naučiti dijete igrati rukomet, započnite učeći ga osnovnim vještinama, poput bacanja, hvatanja i gađanja mete loptom. Zatim, ako igrate tenis, ne brinite ako dijete ne dobaci lopticu ni do mreže – dovoljno je da trči u pravom smjeru.
Slobodna igra
To je igra u kojoj je dijete više-manje prepušteno sebi u sigurnoj okolini. Dijete treba imati mogućnost izbora između različitih aktivnosti, poput istraživanja, igranja s igračkama, slikanja i crtanja, slaganja slagalica ili kostimiranja.
Tijekom igre pretvaranja, predškolska djeca često preuzimaju spolno određenu ulogu jer se počinju identificirati s pripadnicima istog spola. Djevojčice mogu glumiti majku "obrađujući" vrt, dok dječak može oponašati oca praveći se da kosi travu. Jasno je da dijete prati kako vi provodite vrijeme, pa mu osigurajte dobar primjer redovito vježbajući. Vaše dijete će vježbu doživjeti kao nešto što rade roditelji pa će ga i ono htjeti upražnjavati.
Sigurnosne mjere
Bez obzira na vrstu tjelesne aktivnosti kojom se bavi vaše dijete, važno je misliti na njegovu sigurnost. Ne zaboravite da predškolska djeca još razvijaju koordinaciju, ravnotežu i sposobnost procjenjivanja. Dok se djeca igraju, vaš je zadatak pronaći ravnotežu između dopuštanja djetetu da iskuša nove stvari i poduzimanja potrebnih mjera sigurnosti i sprečavanja ozljeda:
- dijete na triciklu ili biciklu uvijek mora nositi kacigu;
- ukoliko to već niste učinili, sad je vrijeme za razgovor o sigurnosti na ulici, jer i najopreznije dijete predškolske dobi može istrčati na ulicu za loptom;
- predškolsko dijete u bazenu mora biti pod stalnim nadzorom odrasle osobe, čak i ako zna plivati.
Ovo je zahtjevno razdoblje jer djeca žele veću neovisnost - i trebaju je imati u određenoj mjeri - ali ne mogu ostati bez nadzora. Predškolska djeca još trebaju roditelje da im postave granice. Ako osigurate djetetu pravu kombinaciju mogućnosti za organiziranu i slobodnu igru, postavljate temelje zdravom načinu života od kojeg će dijete čitav život imati koristi.