New
Prognoza vremena

DAN HRVATSKE KNJIGE I NOĆ KNJIGE


noć knjige 2016

Odlukom Sabora Republike Hrvatske, od 1996. obilježava se Dan hrvatske knjige u spomen Marku Maruliću, ocu hrvatske književnosti, koji je 22. travnja 1501. dovršio i potpisao svoju Juditu, ep koji je želio približiti onima koji ne znaju latinski jezik pa je zato tumači na hrvatskom jeziku, splitskom čakavštinom i štokavštinom. Na taj je način Marulić nagovijestio jedinstvo hrvatskog jezika, a djelo se smatra prvim umjetničkim epom koji je ispjevan na hrvatskome jeziku.

22. travnja 1900. godine utemeljeno je i Društvo hrvatskih književnika koje djeluje i danas, a 1997. utemeljene su godišnje nagrade Dana hrvatske knjige Društva hrvatskih književnika pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture.

Dan hrvatske knjige, posebno je bitan ove, 2016. godine, kada se obilježava stota godišnjica izlaska Priča iz davnina, Ivane Brlić-Mažuranić. Tako se, uz proslavu jednog domaćeg jubileja, Hrvatska u Noći knjige (koja se također ove godine obilježava 22. travnja), pridružuje i međunarodnom obilježavanju četiristote godišnjice smrti dvojice velikana svjetske književnosti; Williama Shakespearea i Miguela de Cervantesa.

Noć knjige

Svjetski dan knjige i autorskih prava se obilježava 23. travnja, te je taj datum prigodan i za simboličko obilježavanje Noći knjige. No, ove godine Noć knjige obilježavamo 22. travnja, a ne na Svjetski dan knjige. Osnovni je razlog praktične prirode; 23. je travnja ove godine pada u subotu, a organizatori nisu htjeli da ta činjenica ikoga omete u namjeri dolaska. Uz to, pomakom Noći knjige na petak ćemo, brojnim programima čije je trajanje predviđeno i do 1 sat iza ponoći, u Svjetski dan knjige i autorskih prava doista ući s knjigom.

Na ovogodišnjoj Noći knjige, petoj po redu, sudjeluje 450 sudionika iz 216 gradova i mjesta, s više od 1000 programa. Tako ćemo se u Noći knjige družiti sa Shakespeareom i Cervantesom, provjeriti svoje znanje iz domaće i svjetske književnosti na pub-kvizovima, posjećivati izložbe, razmjenjivati knjige i družti se s knjigom i njenim poklonicima do dugo u noć.

U svrhu poticanja čitanja od najranije, vrtićke dobi, u ovogodišnjem programu sudjeluje 28 vrtića i 121 osnovna i srednja škola.

Kako je interes za Noći knjige svake godine sve veći, programa je sve više, a njihovi se nositelji trude biti sve inovativniji i kreativniji. Ove će godine iz Hrvatske u Sloveniju voziti i Vlak knjige i prijateljstva koji će, prometujući na relaciji Ozalj-Karlovac-Ozalj-Kamanje-Bubnjarci-Metlika-Ozelj, s knjigom povezivati institucije, zemlje i, ono najvažnije, stanovnike. Cijelim će putem u vlaku biti organiziran program za djecu i odrasle, a putnici će po dolasku u Metliku razgledati grad, Belokanjski muzej i Ljudsku knjižnicu Metlika, a za njihov zajednički povratak u Ozalj pripremljen je bogat program.

Ove godine, humanitarnom akcijom Knjigom za knjige, Zaklada Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu prikuplja knjige i sredstva za nabavu knjiga i školskih udžbenika za djecu iz potrebitih obitelji. Također, knjige će se darovati i udruzi Krijesnica koja brine o malim pacijentima na onkološkim odjelima u Klaićevoj i KBCu Rebro. Akciji su se nakladnici odazvali u velikom broju i time omogućili da knjiga dođe do onih kojima je potrebna.

 
Baner

Newsletter

Želite li primati obavijesti o igrama darivanja i novim sadržajima na Lukinom portalu, predbilježite se na naš Newsletter.
KOLUMNE
Baner
Baner
Baner
Baner