SOS Dječji vrtić Lekenik
SOS Dječji vrtić Lekenik pripada nizu srodnih projekata što ih SOS Kinderdorf International gradi uz SOS dječja sela širom svijeta. Vrtić nudi mogućnost većeg i raznovrsnijeg izbora programskih oblika i sadržaja rada s djecom.
Osnovna djelatnost SOS Dječjeg vrtića zbiva se unutar dviju skupina predškolske dobi, uz aktivnu suradnju i rad s roditeljima. Korisnici usluga mogu odabrati cjelodnevni, poludnevni, kraći program, igraonice, rekreacijske programe, kreativne grupe - likovnu i predškolu.
SOS Dječji vrtić Lekenik zajednica je djece i odraslih koji zajednički, oblikujući igru i rad vrtića, pomažu odrastanju djece.
SOS Dječji vrtić Lekenik radi na programu otvorenog kurikuluma, koji se realizira kao proces zajedničkog življenja djece, odgojitelja i roditelja, koji zajednički uče i tragaju za boljim načinima razumijevanja svih životnih situacija i sebe u njima.
Otvoreni kurikulum sačinjavaju određeni sadržaji, aktivnosti i odgojne reakcije koji predstavljaju sredstva za razumijevanje i ovladavanje životnim situacijama. Sve to doprinosi zajedničkom izgrađivanju kvalitete dječjeg življenja, konfiguraciji vremenskog rasporeda, individualnu i razvojnu primjerenost ponuđenih poticaja i odgojno-obrazovnih aktivnosti, komunikaciji i cjelokupnom ozračju u kojem djeca žive, igraju se i uče.
U SOS Dječjem vrtiću Lekenik odgajatelji zajedno s djecom istražuju i mijenjaju vlastitu praksu. To je moguće samo uz dobro poznavanje svakog djeteta, njegovih razvojnih mogućnosti i potreba. To je moguće uz bogatu i poticajnu sredinu, slobodu odabira materijala, vrste i mjesta odvijanja aktivnosti, odabir suigrača, dovoljno vremena i ne prekidanje procesa igre te slobodno socijalno grupiranje djece u aktivnostima tijekom dana ima pozitivne efekte na dječja djelovanja i učenje.
Uloga odgojitelja u vrtiću je da stvaraju poticaje za aktivnosti u kojima djeca različite dobi mogu sudjelovati prema individualnim sklonostima i potrebama, da ih potiču na razmišljanje, na uočavanje i rješavanje problema, na međusobnu komunikaciju. Te aktivnosti omogućuju istraživanje, znatiželju i želju za učenjem, potiču kreativnost, a doprinose i djetetovu razumijevanju