KUKCI
Kukci su vrstama najbrojniji razred velike grupe člankonožaca. Obuhvaćaju više vrsta nego sve ostale životinjske skupine zajedno. Većina ih živi na kopnu, a dobro naseljavaju i kopnene vode, dok ih svega par vrsta živi u moru. Opisano ih je, iz svih krajeva svijeta, više od 1.000.000 vrsta.
Golijat (Goliathus)
Ovaj kornjaš, porijeklom iz Tropske Afrike je najveći kukac po svojoj težini. Žive na stablima i voću.
Borneo štap (Phobaeticus kirbyi)
Borneo štap može narasti do 32 centimetara, uz još 14 cm ako se mjere ispružene noge. Teško ih se primjeti jer su gotovo identični tankim granama na kojima žive.
Crnopjeni skakavac (Dictyophorus spumans)
Herkules ((Dynastes hercules)
Herkules je vrsta nosorog kukca koja živi u Južnoj Americi. Najpoznatiji je po svojoj snazi. Herkules na svojim leđima može ponijeti teret 850 puta veći od vlastite težine!
Cvjetna bogomoljka (Theopropus elegans)
Cvjetna bogomoljka orhideja (Hymenopus coronatus)
Cvjetne bogomoljke oponašaju izgled cvijeća u svojoj okolini i tako se prikrivaju da bi mogle loviti i sakriti se od grabežljivaca. Njihove noge, krila i ostali dijelovi tijela često izgledaju kao latice i lišće. Žive u Aziji i Africi.
Cvjetna bogomoljka orhideja (Hymenopus coronatus)
Ova cvjetna bogomoljka izgleda baš kao cvijet po kojemu je dobila ime, i u kojemu strpljivo čeka svoj plijen. Može je se naći u kišnim šumama Južne Azije.
Cecropia Moth gusjenica (Hyalophora cecropia)
Ovo je najveća gusjenica Sjeverne Amerike, larva divovskog svilenog moljca s rasponom krila od 160 mm i više.
Bodljikava ruža (Parasa indetermina)
Ova gusjenica ima bodlje s kojima stvarno može ubosti. Radi se o larvi lijepog smeđe-zelenog moljca. Može je se naći u šumama Istočne Amerike, ali i u gradovima New Yorka i Floride.
Fuzzy-Wuzzy gusjenica
Ova atraktivna, dlakava gusjenice još nije znanstveno klasificirana. Pronađena je u Kostariki, a privremeno se zove "Red-footed fuzzy-wuzzy gusjenica". Zanimljivo je da postoji i dječja pjesmica o ovoj gusjenici: "Fuzzy wuzzy caterpillar in the garden creeps, he spins himself a blanket and soon falls fast asleep. Fuzzy wuzzy caterpillar wakes up by and by, to find he has wings of beauty, changed to a butterfly..."
Crnopjeni skakavac (Dictyophorus spumans)
Ova vrsta južnoafričkog skakavca nije zanimljiv samo po svojim fizičkim obilježjima i bojama. Hrani se mlječikom i drugim otrovnim biljkama, na osnovu kojih proizvodi otrovnu pjenu koja je smrtonosna za ljude i životinje.
Velika vodena buba (Belostomatidae)
Ova se vrsta pojavljuje u Sjevernoj i Južnoj Americi, Sjevernoj Australiji i istočnoj Aziji. Obično borave u slatkovodnim barama i potocima. Relativno su velike, neke podvrste narastu do 12 cm. Velike vodene bube su popularna hrana u Tajlandu.
Leteća dama (Zygoptera)
Leteća dama je jedan od najljepših kukaca na svijetu. Nalik je vretencu, od kojega se razlikuje po veličini, krilima i još nekim detaljima. Borave uz plitke vode, ribnjake, močvare i rubove jezera, a hrane se manjim kukcima. Najviše vrsta ih se nalazi u Sjevernoj Americi, a ostale vrste diljem svijeta.
Osa Euharitid (Eucharitidae)
Euharitid ose žive parazitski i najveći su neprijatelji mrava u čije nastambe ulaze kao ličinke. Žive u Južnoj Americi, na Karibima te u drugim, tropskim krajevima svijeta.
Buba kornjača (Aspidomorpha sanctaecrucis)
Ovi prekrasni kukci imaju fantastičnu prilagodbu da poput kornjače mogu svoj oklop snažno povući prema dolje i tako se zaštititi od neprijatelja. Sjajne su prozirno-zlatne boje koju neki pripadnici ove vrste, kad su uznemireni, mogu i promijeniti ispuštanjem tekućine ispod oklopa. Stanište im je u Indoneziji.
Lisnati Indonezijski skakavac (Fulgoridae)
Brazilski skakavac (Bocydium globulare)
Lisnatim skakavcima ime dolazi od njihove izvanredne sličnosti s lišćem i drugim biljkama u okolišu i iz činjenice da se s mjesta na mjesto premještaju brzim skokovima. Ako ne skaču, kreću se vrlo sporo kako ne bi privukli pozornost.
Brazilski skakavac (Bocydium globulare)
Ova se vrsta može naći samo u Južnoj Americi. Dugački su svega do 7,5 mm, a zovu ih još i "zvonari" zbog kuglica na vrhu glave.
Žirafoliki žižak (Trachelophorus giraffa)
Žirafoliki žižak je endemska vrsta Madagaskara. Naziv je dobio po izduženom vratu nalik na vrat žirafe. Radi se o prilagodbi koja im pomaže pri izgradnji gnijezda i u borbama. Vrlo su maleni (do 2,5 cm), ali najveći u porodici tih kukaca.