GUŠTER BRADATI ZMAJ
Zašto volimo guštera Bradatog zmaja (Bradata agama)?
Aktivni su danju - zaspu minutu nakon što se ugasi svijetlo u terariju.
Bradati zmaj je gušter srednje velčine. Dostiže veličinu do maksimalnih 50 cm, od čega polovina otpada na rep.
Porijeklo:
Postojbina Bradatih zmajeva je australski kontinent. Australija je zabranila trgovinu divljih ulovljenih jedinki. Ovaj popularni kućni ljubimac se uspješno uzgaja diljem svijeta, a uzgajivači ulažu znanje i energiju u kreiranje zdravih i izdržljivih jedinki prekrasnih kombinacija boja. Uzgojeni Bradati zmajevi mogu živjeti 7 – 10 godina.
Smještaj i njega:
Stakleni terarij za odraslu jedinku mora biti minimalnih dimenzija 90x45x45 cm.
Relativno pust terarij je dobar izbor. Dno terarija je najbolje prekriti pijeskom, preporučuje se sitni granitni i pijesak vapnenca.
Odrasli zmajevi se vole sunčati na granama i stijenama ispod lampe za sunčanje. Mjesto za sunčanje ne smije biti na samom podu terarija, već na malom povišenju, dovoljno velikom da se gušter može udobno smjestiti, npr. velika drvena grana. Ukoliko se koristi naslagano kamenje, treba ga zalijepiti neotrovnim silikonom (otpornim na toplinu), da se kamenje ne uruši i ozlijedi ljubimca. Vlaga u terariju treba biti 30 – 60%. Posuda za vodu mora biti velika i plitka, jer će se neki zmajevi rado u njoj kupati.
Svjetlo za sunčanje potrebno je za održavanje ciklusa dana i noći, kao i za grijanje prostora za sunčanje (38 – 43°C, a za starije životinje nešto niže temperature). U hladnijem dijelu terarija treba održavati temperaturu 21 – 30°C. Izvor UVB svjetla je neophodan za sintezu vitamina D3, bez kojeg nema metabolizma kalcija u tijelu gmazova. Izvor UVB svjetla treba gorjeti cijelo vrijeme kad i svjetlo za sunčanje. Kao izvor tog svjetla mogu poslužiti rasvjetne cijevi ili žarulje.Dobro je u terariju napraviti i mjesto za skrivanje, naročito ako u njemu držimo više jedinki.
Kako postupati s Bradatim zmajem?
Bradati zmajevi su dobili ime po naboru kože pod bradom, punim bodljikavih izraslina. Taj nabor mogu napuhati kada žele zastrašiti ili kada su prestrašeni. Brzim odrješitim pokretima glave izražavaju dominaciju. Kada iskazuju pokornost ili želju za parenjem, nježno odmahuju glavom. Bradu mogu intenzivno potamniti kada su agresivni, a ponekad i prije parenja.
Ovi gušteri u pravilu nisu agresivni, te je s njima lako postupati. Agresivni su jedino ako su prestrašeni. Uz malo strpljenja i nježnosti, vaš novi ljubimac će vrlo brzo postati sasvim pitom i prijateljski raspoložen.
Prehrana:
Bradati zmajevi su svejedi, prehrana im se mora sastojati uglavnom od kukaca, a zatim povrća i voća - vidi ovdje.
Važno je, za optimalnu probavu, ostaviti svjetla upaljena najmanje dva sata nakon hranjenja.
Skloni su debljanju, pa se u tom slučaju savjetuje "trojno" hranjenje: dan salate, dan kukaca, dan posta.
Kao izvor hrane animalnog porijekla najbolji su cvrčci, no pazite da nisu dulji od širine među očima Bradatog zmaja. Od biljne hrane, dnevno im se nudi narezane zelene salate raznolikih vrsta, kao i naribano povrće. Voće se nudi jednom tjedno. Štetna hrana za Bradate zmajeve su krijesnice, rabarbara i avokado.
Zdravlje:
Do starosti od 6 mjeseci, Bradati su zmajevi vrlo krhki, pa treba biti oprezan kad ih se uzima u ruku.
Zdravi Bradati zmaj mora biti aktivan i živahan, dobrog apetita. Oči su mu bistre, te reagira na podražaje iz okoline.
Odrasli Bradati zmajevi su sasvim spolno zreli u dobi od 1,5 godine, a dosežu duljinu i do 50 cm. Nije jednostavno odrediti njihov spol, a određuje se razlikama u izgledu i smještaju femoralnih pora i repnih kvrga.
Druženje:
Bradatog zmaja u pravilu treba držati samog.
{lofimg src="/images/slike/bradati-zmaj-rotir.jpg"}