KUNIĆ
Zašto volimo kuniće?
Kunići su vrlo društvena, umiljata, zaigrana i inteligentna bića, a ako imate par doživljaj je udvostručen. Veći dio dana i noći provode u spavanju ili dremuckanju, ali uvijek imaju vremena za igru, maženje i nestašluke. Najzaigraniji su predvečer i navečer, te im tada svakako treba omogućiti slobodno kretanje, osobito ako su tijekom dana zatvoreni u kavezu. Bilo bi idealno kada bi cijeli dan bili slobodno pušteni ali to, nažalost, nije uvijek moguće. Vole kad ih se dira i mazi i ponekad znaju biti vrlo uporni ako nisu dobili svoju dnevnu porciju nježnosti (guranje njuškice pod vašu ruku je najočitiji znak). Imaju potrebu za komuniciranjem i kad upoznate svojeg kunića, točno ćete znati što želi. Ponekad će jednostavno trčati i veselo plesati zeco-ples (visoki skokovi u zrak). Jedna od omiljenih igara im je igra "lovice", a igra se tako da vi trčite po stanu, a oni vas u stopu prate ili vi njih lovite, a oni kao pokušavaju pobjeći, cijelo vrijeme budno pazeći da ste im na oku i da se još igrate. Siguran i zaigran kunić, opušten i sretan u svom domu, neprestano će vam iskazivati svoju ljubav i privrženost.
Porijeklo:
Europski kunići su porijeklom iz jugozapadne Europe (Pirenejski poluotok) i sjeverozapadne Afrike.Spadaju u grupu sisavaca, ali ne u red glodavaca kako je uvriježeno mišljenje. Postoji mnogo pasmina kunića - patuljasti, orijaši, ovnoliki (sa spuštenim ušima), dugodlaki, kratkodlaki... Dolaze u mnogobrojnim kombinacijama boja. Četiri najpopularnije pasmine, unutar kojih postoji još nekoliko vrsta, su: Patuljasti (Dwarf), Ovnoliki (Lop), Angora i Rex.
Smještaj i njega:
Pravila držanja i njege gotovo su isti za sve pasmine. Kunići se u stanu ili kući mogu držati u kavezu ili mogu biti cijelo vrijeme slobodni. Ako se odlučite za kavez, on treba biti dovoljno velik da se u njega mogu smjestiti posuda za hranu i vodu, stelja u koju će vršiti nuždu i još da ostane mjesta da se kunić može slobodno protegnuti. Što je veći kavez, to bolje. Kavez ne bi trebao biti manji od 120 x 60cm, no to ovisi i o veličini kunića.
Na tržištu postoje različite vrste kaveza, od plastičnih do metalnih. Svakako treba izbjegavati kaveze sa rešetkastim dnom jer kunići vole čvrstu podlogu (nemaju jastučiće na šapama kao npr. mačke). Najpogodniji su oni sa plastičnom tavicom na dnu, koja se može i posebno kupiti. Na dno kaveza najbolje je staviti slamu, piljevinu ili hoblovinu. U trgovini za kućne ljubimce možete nabaviti i gotovu stelju za kuniće. Kunić voli mekane površine (trava, tepih...). Glatke površine, kao što su parketi, linoleum ili pločice, baš ne vole.
Na jednu stranu kaveza stavite posude za vodu i hranu, a na drugu posudu u koju će obavljati nuždu. Sredinu mu ostavite slobodnu za ležanje. Kavez im treba služiti kao "gnijezdo" u kojemu će se osjećati sigurno, gdje će imati mir i u kojem će rado boraviti čak i kada su vratašca otvorena. U kavez možete staviti neke igračke (igračke za bebe, komadić starog tepiha, komad drveta, a prije spavanja omiljeno povrće ili voće).
Kunići mogu i cijelo vrijeme biti slobodni u stanu ili kući. U tom slučaju prostorije treba dodatno osigurati. To se prvenstveno odnosi na uklanjanje svih mogućih kablova iz njihova dosega (vole ih grickati) i na otrovne biljke. Ako vaš kunić još nije dovoljno uvježban glede obavljanja nužde na za to određenim mjestima, preporučljivo ga je držati u kavezu barem preko noći ili dok je sam u stanu. Kunićima treba omogućiti razne igračke za zabavu: kutije, košare, metlice, četkice, igračke za bebe koje zveckaju i koje se mogu gurati, drveni štapići, kartonski valjci potrošenog toalet papira, limenke coca-cole, plastične boce, stari časopisi i telefonski imenici i sl. Ako im vi ne omogućite zanimaciju, naći će ih sami u vidu vaših tepiha, kauča, fotelja...
Posude za nuždu potrebno je često čistiti, najmanje jednom dnevno, a najbolje prema potrebi. Kunići su vrlo čiste životinjice i neočišćena posuda će ih odbijati. Dno kaveza uvijek mora biti suho.
Kunići bolje podnose hladnoću nego vrućinu. Ako su na otvorenom treba im osigurati zaklon u sjeni.
Kako pripitomiti kunića?
Kunići su društvene životinje i trebaju prijateljstvo sa drugim životinjama i ljudima. Većina ih uživa biti sa ljudima, no potrebno je puno strpljenja i razumijevanja. Biti će potrebno neko vrijeme da biste stekli njihovo povjerenje. Mali kunići se skrivaju iza pokućstva, odbijaju se maziti te vole grickati i obilježavati područje. Veoma su osjetljivi, što znači da ih se može ozljediti pri pokušaju podizanja. Kunići se osjećaju ugroženo kad ih se pokuša na silu podignuti, te nagonski grebu i pokušavaju se istrgnuti. Ne vole iznenadne pojave što znači da će najvjerojatnije pobjeći ili pokušati ugristi nekoga tko im se naglo i preglasno približi. Zbog tih razloga bi djeci, pogotovo manjoj, kunić mogao postati nezanimljiv, jer s njim u početku neće moći ostvariti kontakt kakav bi željeli.
Pravilan početak druženja je preduvjet su za sretan, siguran i dug život kunića. Dolazak u novi dom popraćen je stresom. Važno je ništa ne forsirati! Kada dođete kući s novim kunićem ili parom kunića, stavite ih u već prije pripremljen kavez ili prostor na kojem će boraviti i koji će biti njihova baza i utočište. Najbolje ih je za početak ostaviti na miru da se oporave od transporta. Osigurajte im hranu (najbolje istu vrstu kojom ga je hranio uzgajivač ili koju su jeli u dućanu), sijeno i vodu te stelju za nuždu. Biti će im potrebno neko vrijeme da se smire i prilagode prije nego krenu s upoznavanjem novog terena.
Prvih dva do tri dana ostavite ih u kavezu da upoznaju svoj novi prostor. Razmjestiti će stvari u kavezu kako njima odgovara i odabrati mjesto za obavljanje nužde. Iako je to jako teško, nemojte ih previše dirati. Vrijeme prevedeno izvan kaveza ograničite bar prvih par dana da shvate gdje je njihov teritorij. Nakon dva, tri dana počnite ih više puštati van u kontrolirani prostor. Pustite ih da iz kaveza izađu sami, kad žele. Dozvolite im da sami istražuju i nemojte ih naglo dizati ili spuštati. Pustite ih da trčkaraju i da sami dođu do vas. Dajte im vremena da vas upoznaju i da vi upoznate njih, jer ovo je tek početak vašeg dugog i prekrasnog druženja.
Pustite svojeg ljubimca da napravi ''prvi korak''. Legnite na pod i jednostavno ga gledajte. Spustite se na njegovu razinu, oči u oči, i nježno mu pričajte. Isprva će se bojati, praviti će se da vas ne vidi i neće se približavati. Na kraju će pobijediti njegova beskonačna znatiželja. Prvo će vas nježno dodirnuti njuškicom i pobjeći. Nemojte raditi nagle pokrete i ne pokušavajte ga uzeti u ruke. Neka vaš kunić slobodno njuška i istražuje. Odjednom će vam se posve približiti, skočiti vam u krilo i tako će malo po malo rasti njegovo povjerenje. Vaš će vas kunić častiti i pusama. Ponekad pripitomljavanje traje kraće, ponekad duže, ali isplati se svaki trud.
- Rašireno je mišljenje da kuniće ne boli ako ih se podiže hvatajući ih za uši ili kožu iza vrata. To nije točno. Pravilan način je taj da ih sa jednom rukom obuhvatite oko donjeg dijela leđa (guze), a sa drugom ispod prsa. Brzo ih podignite i čvrsto prislonite na svoja prsa. To će im dati oslonac, jer postaju nervozni ako im šapice slobodno vise u zraku. Oni se u pravilu boje visine, tako da će sakrivati glavicu pod vašu ruku dok ih budete nosili. Jedino će se kunić koji vam potpuno vjeruje i koji je naučen na nošenje od samog početka, opušteno dati nositi i zainteresirano će gledati oko sebe.
Prehrana:
Prehrana kunića treba se sastojati od:
- svježeg povrća i bilja
- od kvalitetnih peleta u manjim količinama
Sijeno je najvažnija hrana kojom trebate hraniti svojeg ljubimca. Ono uvijek mora biti na raspolaganju i treba im se davati u neograničenim količinama.
Kuniću se dnevno treba davati i svježe povrće i bilje (mrkva, listovi brokule, kelj, blitva, djetelina, cvjetovi i listovi maslačka, peršin). Osim navedenog, kunići jedu i gotovu mješavinu sjemenki. Vole i voće, ali im ga dajte u malim količinama (jabuke, kruške, banane, naranče, breskve, šljive).
Važno je da vaš kunić ima uvijek grančice (jabuke ili lješnjaka) na koje će "trošiti" zube.
Kunićima uvijek treba biti dostupna svježa voda.
Uvođenje novih namirnica u prehranu treba biti postepeno, naročito kod mlađih jedinki.
U prehrani kunića treba izbjegavati: cvjetaču, kupus, svježi kruh, špinat, rajčicu, krumpir i sve namirnice koje spadaju u "ljudske deserte". Gotovo svi kunići "ludi" su za slatkim i mogu namirisati keks ili čokoladu i iz susjedne prostorije. Davanje slatkiša svakako treba izbjegavati jer može nanijeti teške posljedice na njihov organizam.
Zdravlje:
Zdrav kunić ima suhu njuškicu, bistre oči, živahan je i puno se kreće. Zubi i nokti se trebaju povremeno rezati, a to prepustite stručnoj osobi. Kuniće je potrebno redovito četkati kako bi se skinula suvišna dlaka (linjaju se svaka tri mjeseca).
Izgled zdravog kunića:
- živahan je i rado se kreće
- oči su mu bistre i ima suh nosić
- zubići i nokti mu nisu predugački
- ima čisto i gusto krzno
- stolica (kuglice) je tvrda i redovita
Razmnožavanje:
Obzirom da su u prirodnom okruženju plijen, reproduktivni sustav kunića je osmišljen tako da osiguraju opstanak svoje populacije. Takvo ponašanje je u prirodnim uvjetima je normalno i poželjno, no u zaštićenim uvjetima, gdje nemaju niti jednog prirodnog neprijatelja, ono rezultira prevelikim i prečestim okotom velikog broja mladunaca. Ženka nosi mladunče 28 - 31 dan. U jednom okotu na svijet dođe do 8 mladunaca. Ženke i mužjake koje ne namjeravamo pariti, najbolje je kastrirati/sterilizirati.
Druženje:
Kunići imaju potrebu za društvom. Jednako dobro se slažu mužjak i ženka i parovi istog spola, ali samo ukoliko su kastrirani. U suprotnom znaju biti agresivni. Kunić se dobro slaže i sa svim drugim vrstama kućnih ljubimaca. Bilo bi svakako dobro da se upoznaju postepeno. Ukoliko kunić nije kastriran, može doći do agresivnosti u suživotu sa zamorčićima.
U odnosu s ljudima, kunići pokazuju veliku privrženost i veselje ukoliko im posvećujete dovoljno vremena. Ako želite kunića koji će se s vama igrati, naučite ga da vam može vjerovati. Nemojte ga podizati protiv njegove volje niti činiti ono što ne želi. Pripitomljeni kunići vole kad ih se gladi po leđima, po glavici i obrazima, oko ušiju, kad ga trljate po nosiću. Kada je raspoložen za maženje i udobno namješten, u stanju je satima ležati i uživati. Ako vam pažnja odluta, pa ga na trenutak zanemarite, ponekad zna i zagrepsti ili vas gurnuti njuškicom. On vas ne želi ozlijediti, nego vas samo pokušava podsjetiti da je tu i da nastavite s maženjem. Možete izmisliti puno igara prilikom kojih ćete se opustiti i dobro zabaviti sa svojim krznenim ljubimcem.