New
Prognoza vremena

PAPIGICA TIGRICA


papigica_pusa


Zašto volimo papigice tigrice?

Papigica tigrica je među najpopularnijim kućnim ljubimcima jer je inteligentna, živahna i znatiželjna, a uz vaš trud i strpljenje postaje vrlo pitoma. Letjeti će oko vas, dopustiti vam da je češkate, mazite i igrati će se s vama. Najdraže igračke su joj one koje sadrže perlice, papiriće, zvončiće, vrlo meko drvo za grickanje, grančice dopuštenog drveća, a mnoge će za vrijeme svakodnevnog puštanja (koje je nužno i obavezno) naći još mnoge druge igračke poput tipki na vašoj tipkovnici, korica knjiga, papira, sjajnih predmeta... Vole i ljuljačke te im to često postane i omiljeno mjesto za spavanje. Ako se puno bavite svojom tigricom i često joj pričate, velika je vjerojatnost da će naučiti pokoju riječ, a postoje i pravi govorni talenti koji mogu naučiti i nekoliko desetaka riječi, pa čak i fraze.

Porijeklo:

Tigrice porijeklom dolaze iz Australije gdje žive u velikim jatima, a u Europu su ih donijeli sredinom 19. stoljeća. Kod nas ih se može nabaviti u zelenoj, žutoj (lutino), bijeloj (albino) i plavoj boji i velike su između 15 do 20 centimetara. U mladosti papigice imaju ružičasti nos, čelo je još uvijek prekriveno crnim prugama i oči su im skroz crne. Odrasle ženke imaju smeđi nos i svjetlije noge, a mužjaci plavi nos i sive noge. Životni vijek traje između 10 i 14 godina.

 

Smještaj i njega:

Krletka mora biti dovoljno prostrana. Minimum za jednu pticu je oko 40 cm širine, 40 cm visine i 30 cm dubine. Za svaku dodatnu pticu, potrebna je još 1,5 puta veća krletka. Vašoj ptičici je potrebno dovoljno prostora da može raširiti krila i kretati se, jer joj o tome ovisi i zdravlje. Pobrinite se i da ja kavez napravljen od jakih i netoksičnih materijala (ne smije biti hrđe ili oguljene boje).

Na dno krletke možete staviti papir (ne novinski jer sadrži olovo) koji morate mijenjati svakih dan-dva, no bolja je opcija staviti pijesak koji upija vlagu. Pijesak trebate mijenjati dva puta tjedno, a cijelu krletku operite jednom tjedno. Za pranje krletke nemojte koristiti deterdžente, nego vruću vodu ili posebna sredstva namijenjena za dezinfekciju kaveza.

Papigicama stavite nekoliko prečki (grana), igračke, hranilice i pojilicu. Omogućite svojoj tigrici mnoštvo igračaka: ljestve, zvonca, ljuljačke... Po vrućim ljetnim danima, u krletku možete staviti malenu kadicu s mlakom vodom za kupanje.

Nabaviti krletku i postaviti je bilo gdje, nije dovoljno. Ovim papigicama je potrebno povišeno, prozračno mjesto, no nikako ne na propuhu. Isto tako vole puno svjetlosti, no ne i direktno sunce. S obzirom da su društvene životinje, idealno bi bilo smjestiti kavez negdje u stanu gdje je najveća aktivnost, recimo u dnevni boravak, u neki kut otkuda bi ptičice mogle imati pogled na što veće područje sobe. Nemojte ih stavljati u kuhinju ili kupaonu gdje ima pare.

Kako pripitomiti tigricu?

djecak_i_papigicaNetom pristigle u vaš dom, papigice su često preplašene i vrlo oprezne. Neke će biti toliko šokirane, da će dopustiti da ih dodrujete, a da se pritom niti ne pomaknu. To je stoga što instiktivno nastoje ostati "neprimjećene", u strahu od vaše ruke koju doživljavaju kao prijetnju. No,  već nakon 3 do 5 dana više ne dopuštaju kontakt i bježe po kavezu kad se uputite rukom prema njima. To je naročito prisutno kod papigica koje su dugo bile u trgovini kućnim ljubimcima. Najbolje vrijeme za kupnju papige tigrice je proljeće i ljeto kada se mogu naći mlade papige. Tigricu je najbolje nabaviti u starosti do 4 mjeseca, a u tom periodu je i najlakše razlikovati mladu od starije tigrice. Tigrice mlađe od 4 mjeseca imaju pruge koje se protežu s vrha glave pa sve do leđa. Mlada ptica se lakše privikne na novi dom. S ptičicama treba izbjegavati nagle pokrete i postepeno im se približavati. Svaki dan im treba puno pričati, polagano raditi oko kaveza i više puta dnevno po nekoliko minuta, samo staviti ruku u kavez i ne micati je. Zatim možete pokušati držati omiljenu poslasticu pred njom, tako da je može dohvatiti s prečke, a onda ruku postepeno udaljujte, svaki dan malo više, dok vaša papigica ne stekne povjerenje i u želji za poslasticom, doleprša na vaš prst.
Tek kada je ptica potpuno naviknuta na našu blizinu i ne boji se dodira možemo ju puštati da leti u zatvorenoj prostoriji.
Natrag ćete je privući ukoliko u krletku stavite neku njenu poslasticu.


Prehrana:

Tigrice se u prirodi uglavnom hrane sjemenkama trava. Sjemenke prosa, suncokreta i razno drugo sitnije sjemenje osnovna su hrana za tigrice. Najbolje je nabaviti gotovu mješavinu sjemenki za papigice te njima omiljeni bar, a sezonsko voće i povrće mora biti svježe, neprskano, oprano i posušeno. Ponudite im i minerale te obavezno sipinu kost za brušenje kljuna. Tigricama je neophodan i mineralizirani pijesak, koji im pomaže u probavi tvrđih sjemenki, a uz to je izvor neophodnih minerala.
Hranu i vodu im mijenjajte svaki dan, tigrice su papige i stoga gule sjemenke - to može ostaviti dojam pune hranilice, što je varka jer je ista puna samo praznih ljuskica, a sjemenke su pojedene.

Zdravlje:

Ukoliko je vaša tigrica napuhnuta, nakostriješena, bezvoljna, promijenjen je izmet ili odbija hranu ili vodu, odmah posjetite veterinara. Vrlo je važno za zdravlje vaše tigrice svakodnevno puštanje iz kaveza.

tigricaIzgled zdrave tigrice:

  • oči nisu suzne i širom su otvorene
  • perje je čisto i uredno
  • nema promjene u boji i konzistenciji izmeta
  • ima čiste i suhe nosnice
  • kandže nisu predugačke
  • nema vidljivih oteklina niti povreda
  • živahna je i ima dobar apetit


Razmnožavanje:

Ako imamo više ptica, tada će svaka jedinka odabrati svoj par s kojim će ostati do kraja života. Kod tigrica lako je razlikovati ženku i mužjaka prema boji kože oko nosnice. Kod ženki ta boja varira od bjelkaste i ružičaste do smeđe boje, dok je nosnica kod mužjaka plave boje.
Iako su tigrice spremne za parenje u starosti od 5 mjeseci, najbolje je dozvoliti ima parenje tek nakon 12 mjeseci starosti. Parenje mlađih ptica može loše utjecati na njihovo zdravlje. Tigricama u krletku treba staviti gnijezdo. Poželjno je da jedan par nema više od 2 legla godišnje. Broj ptića u gnijezdu je od 3 - 8. U vrijeme parenja i othrane mladih, roditelje moramo pojačano hraniti dodacima prehrani, posebnim gotovim mješavinama.

Druženje:

Tigrice su izrazito društvena bića i najbolje bi bilo držati ih u paru, jer ogledalce, pa niti čovjek im ne mogu zamijeniti drugu papigicu.
Tigrice imaju potrebu za nježnosti i ukoliko su usamljene, čak se mogu i razboljeti. Brzo se vežu uz vlasnika i osobe koje se brinu za njih, pogotovo ako je jedna papiga sama u krletki.  Znatiželjne su i ako ih se pusti da lete po kući, zabavljaju se istražujući svaki dio, nailazeći uvijek na neku stvar za igranje. Ako se odlučite za dvije papigice, preporučuje se nabaviti mužjaka i ženku ili dva mužjaka, jer nisu toliko svadljivi kao što su dvije ženke kada se drže zajedno.

tigrice

Više o papigicama ovdje

 
Baner

Newsletter

Želite li primati obavijesti o igrama darivanja i novim sadržajima na Lukinom portalu, predbilježite se na naš Newsletter.
KOLUMNE
Baner
Baner
Baner
Baner