KUĆNI LJUBIMCI LJETI
Držite se hlada i pijte puno tekućine, a isto osigurajte i svojim kućnim ljubimcima!
Naši kućni ljubimci, jednako kao i mi, teško podnose visoke temperature. Stoga treba pojačano brinuti o njima i olakšati im život u vrućim danima. Pogrešno je mišljenje da ćemo šišanjem "na golo" olakšati muke životinjama. Njihovo, ljeti prorijeđeno, krzno je jedan od oblika zaštite kako od niskih, tako i od visokih temperatura. Potrebno je samo redovito održavanje dlake, odnosno šišanje pasa.Znojenje i hlađenje
- Ni psi ni mačke nemaju žlijezde znojnice raspoređene po tijelu, pa se znoje samo preko malog dijela njuške i na šapama. Najbolja i najučinkovitija “klimatizacija” za psa i mačku su isplaženi jezik i dahtanje. Iako sve pasmine teško podnose visoke temperature, najgore je ipak bernardincima, newfaundlerima, bokserima, aljaškim malamutima, mastifima, chau-chau, shi-tzuima te svim tamnim psima, kao i onima s viškom kilograma. Sve životinje u ljetnim mjesecima traže hlad, najradije se odmaraju na pločicama hladeći se na taj način, slabije jedu i pojačano piju vodu. Stoga im trebamo osigurati puno hlada i stalno svježu vodu za piće budući da dugotrajno izlaganje suncu i boravak u toplim, zatvorenim prostorima može za njih završiti kobno.
- Kućnim ljubimcima uvijek omogućite svježu vodu. U vodu možete dodati i nekoliko kockica leda kako bi usporili njezino zagrijavanje. Sa psom nigdje ne idite bez bočice s vodom.
- Pse u dvorištu nemojte držati na lancu, već im omogućite da sami odaberu gdje im je najugodnije. Pritom ih stalno imajte pod nadzorom. Kako bi lakše podnijeli vrućine, pod uvjetom da u dvorištu nema hlada, improvizirajte i stvorite hlad, npr. sa suncobranom.
Šetnje
- Preporučuje se izvođenje pasa u šetnju rano ujutro i kasno navečer te izbjegavanje podnevnih šetnji, trčanje uz bicikl i druge naporne vježbe. Osobito je važno životinje često osvježavati tuširanjem. Kod štenadi i mačića treba pripaziti da ne zaspu na suncu.
- Psima bez obzira na godišnje doba svakodnevno treba osigurati vrijeme za istrčavanje, odnosno trening. Ljeti to činite rano ujutro i predvečer, kad sunce zađe.
- Ubrzano disanje s isplaženim jezikom znak je da se pas "pregrijao". Uzmite pauzu i dajte mu piti vode.
- Ako ste u mogućnosti, ljubimce odvedite na kupanje na moru, rijekama, jezerima... Činite to rano ujutro ili predvečer.
Automobil i stupovi
- Životinje u automobilu ne ostavljajte same niti na kratko. U zatvorenom automobilu, temperatura se u samo nekoliko minuta može popeti iznad 70° C.
- Često ljudi pse zavežu za stup i ostavljaju ih da čekaju ispred, npr. trgovine. To može biti jednako opasno kao zatvaranje u automobil, jer su ljeti temperature u hladu jednako opasne.
Zato svojeg ljubimca radije ostavite kod kuće.
Putovanja
- Prilikom vožnje automobilom vlasnici često širom otvore prozor ne bi li rashladili psa. Budite oprezni i dozirajte taj način hlađenja, jer kod pasa može izazvati upale.
- Ako se s kućnim ljubimcima spremate na dulji put automobilom, preporučuje se kretanje noću i nekoliko zaustavljanja na putu do odredišta. To vrijeme treba iskoristiti za šetnju i napajanje svježom vodom. Ni u kojem slučaju nemojte psa ili mačku ostavljati u automobilu kako biste za to vrijeme nešto brzo obavili. Ni uz malo otvoren prozor životinja neće biti ostavljena u dobrim uvjetima.
Sunčanica, toplotni udar, omarica
- Nekoliko je načina djelovanja visoke temperature na životinjski organizam. Kad je životinja izravno izložena suncu, dolazi do zagrijavanja mozga i moždanih ovojnica te do njihove upale - sunčanice. Kad se zbog visoke vanjske temperature i sparine prekomjerno zagrije cijelo tijelo, dolazi do toplotnog udara ili omarice. Zbog visokih temperatura može doći i do zatajivanja rada srca, što dovodi do stanja šoka.
- Kad tjelesna temperatura kod domaćih životinja prijeđe 40º C, nastupa kritično stanje. To stanje najčešće nastupa naglo, reakcija je burna i brza, a ponekad se ne stigne pružiti ili potražiti prva pomoć.
Prva pomoć
Životinju je potrebno smjestiti u hlad ili hladnu prozračnu prostoriju, s glavom na povišenom, polegnuti je na bok, a jezik joj izvući van. Pritom je treba polijevati hladnom vodom, ali ne pretjerivati kako ne bi došlo do pothlađenosti. Cijelo vrijeme životinji treba nuditi svježu vodu, a temperaturu joj mjeriti svakih pet minuta (normalna tjelesna temperatura kod psa i mačke je od 38,5 do 39º C). Za to vrijeme pobrinite se što prije doći do stručne pomoći.