KANARINAC
Zašto volimo kanarince?
Kanarinci su, uz papigice tigrice, najčešći pernati ljubimci u našim domovima. To su temperamentne ptičice koje uočavaju zbivanja oko sebe i koje su neprekidno u pokretu. Savršeni su primjer ptičje radosti i radoznalosti, kao i neiscrpne vitalnosti i energije. Omiljeni su zbog svojeg melodičnog pjevanja - niti jedna druga ptica ne pjeva tako lijepo kao kanarinac. Kanarinci se dijele u tri grupe; pjevači, kanarinci s najrazličitijim bojama perja i kanarinci različitih figura koji se jedni od drugih razlikuju po tjelesnoj građi. Tako jednostavno možete odlučiti želite li kanarinca zbog pjesme ili zanimljivog izgleda. Neovisno o vrsti, svi kanarinci lijepo pevaju, postoji samo razlika u zvuku. Ipak, kanarinci ne pjevaju cijele godine istim intenzitetom. Npr., u vrijeme promjene perja (mitarenja), njihov organizam troši dosta energije za obnavljanje, a ponekad prestanu pjevati i bez nekog očiglednog razloga.
Porijeklo:
Kanarinac dolazi s Kanarskih otoka, gdje su ga prije 500 godina prvi uočili i udomaćili Španjolci. Mnogi plemići na dvorovima su držali kanarince kao ljubimce baš zbog njihove prelijepe pjesme. Obzirom da potomci naših ljubimaca nisu bili atraktivnog izgleda, u 17. stoljeću se počinje s uzgojem i križanjem različitih vrsta kanarinaca. Danas u svijetu postoji oko 320 vrsta različitih boja. Na Kanarskom otočju, ove ptice i danas žive slobodno, u velikim raspjevanim jatima.
Životni vijek kanarinca je od 10 - 15 godina.
Smještaj i njega:
Kao niti druge ptice, kanarinca se ne smije smjestiti u malu krletku. Kanarinci trebaju prostor za raširiti krila i za kretanje.
Minimalne dimenzije krletke bi trebale biti 40 x 60cm. U krletku je potrebno staviti hranilicu, pojilicu i ne predebele prečke, a mogu se staviti i grančice breze ili vrbe različitih debljina, uz pomoć kojih će ptica jačati prste. U krletku stavite i razne igračke; ljuljačke, ogledalca, zvončiće... Krletka se ne smije držati na suncu, propuhu, u blizini klima uređaja, kao niti u kuhinji ili kupaonici zbog isparavanja. Kanarinci se vole kupati, pa im 3 - 4 puta tjedno ponudite kadicu za ptice sa mlakom vodom.
Navečer je dobro krletku prekriti tamnom tkaninom kako bi kanarinac imao svoj mir. Krletka se ne smije često premještati.
Na dno krletke je najbolje staviti svježi pijesak koji upija nečistoće ili papir (ne novinski jer sadrrži olovo). Svakodnevno treba sa dna kaveza ukloniti nečistoću, te ostatke voća i povrća. Pijesak ili papir se mijenjaju prema potrebi. Za pranje krletke se ne smije koristiti deterdžent, nego vruća voda ili sredstvo namjenjeno dezinfekciji krletke. Hranilice i pojilice je potrebno svaki dan oprati vrućom vodom i u njih staviti svježu hranu i vodu. Ptice se hrane ujutro i navečer. U ljetnim mjesecima vodu treba mijenjati 2 do 3 puta dnevno. Jednom tjedno potrebno je vrućom vodom oprati ladicu sa pijeskom i potom je osušiti. Isto bi trebalo napraviti sa igračkama i ostalom opremom u krletki. Jednom mjesečno, vrućom vodom treba oprati metalni dio kaveza i dobro ga osušiti.
Kako pripitomiti kanarinca?
Svojeg cvrkutavog ljubimca možete pripitomiti uz puno truda i volje. Kanarinci privrženost pokazuju drugačije od papigica, ali možete steći njihovo povjerenje pa će vam slijetati na rame i dopustiti vam da ih pomazite iako baš ne vole da ih se dira. Kad je vani lijepo vrijeme, vaš kanarinac će uživati smjestite li krletku na otvoreno, samo pripazite da krletka bude dobro zatvorena i
zaštićena od sunca i grabežljivaca.
Prehrana:
Najbolje je kupiti gotovu mješavinu sjemenki za kanarince. Od voća im se može ponuditi kriška jabuke ili kruške, a od povrća špinat, blitva, radič, mrkva. Voće i povrće treba dobro oprati i osušiti. Kanarincima se povremeno može dati i tvrdo kuhano jaje, a poželjno je i korisno da na raspolaganju imaju sipinu kost i mineralni kamen. Pojilica uvijek treba biti dovoljno ispunjena svježom vodom.
Zdravlje:
Ako kanarinac ima smanjen apetit ili gubi na težini, smanjeno je aktivan, sjedi na dnu kaveza, ima iscjedak iz nosa ili očiju, kiše ili mu je nakostriješeno perje, obavezno posjetite veterinara. Ptice mjenjaju perje jednom do dva puta godišnje (mitarenje). To je za organizam ptica vrlo zahtjevan period i prehranu je potrebno pojačati vitaminsko-mineralnim dodacima.
Izgled zdravog kanarinca:
- oči nisu suzne i širom su otvorene
- perje je čisto i uredno
- nema promjene u boji i konzistenciji izmeta
- ima čiste i suhe nosnice
- kandže nisu predugačke
- nema vidljivih oteklina niti povreda
- živahan je i ima dobar apetit
Razmnožavanje:
Određivanje spola kod kanarinaca nije jednostavno jer se ptice malo razlikuju po vanjskim karakteristikama.
Ipak, mužjak je nešto veći i živahniji od ženke, glava mu je veća, a noge duže. Grudni koš mu je također duži, a trbuh kraći, vitkiji i uvučeniji od trbuha ženke.
U razlikovanju vam može pomoći pjev ptice jer mužjaci imaju bogatiji "repertoar" dok ženke uglavnom ponavljaju jednu melodiju. Pri odabiru se je najbolje savjetovati s prodavačem u trgovini ljubimcima. Tu mužjaci i ženke kanarinaca već žive u odvojenim krletkama.
Kanarinci su spremni razmnožavati se tek kad dan traje barem 12 sati. Ženka izleže do 8 jaja (u prosjeku 4) te se nakon 14 dana inkubacije izlegu ptići.
O njima se brinu oba roditelja, a 18 dana nakon što se izlegu, napuštaju gnijezdo. Vrlo je čest uzgoj u kojemu ženka sama othranjuje mlade, ali je puno bolje kad u tome sudjeluje i mužjak. Za vrijeme othrane mladih, roditelje treba pojačano hraniti, a posebno su podesne gotove mješavine mekane hrane.
Druženje:
Kanarinac može biti sam ukoliko imate dovoljno vremena da mu se možete posvetiti. Oni vole društvo, vole kad s njima pričate ili zviždite. Vaša ptičica ne smije biti usamljena, a ako ćete se često družiti i igrati s njome, prihvatiti će vas i možda ćete je uspjeti potpuno pripitomiti.
Ako nemate dovoljno vremena, nabavite dvije ptičice, najbolje je da to bude par, mužjak i ženka iako mogu biti i dvije ženke.
Zajednički život dvije ptice najčešće protiče harmonično, iako su moguće povremene svađe u vrijeme hranjenja. Više ptica možete izabrati samo ako imate volijeru koja će im osigurati dovoljno životnog prostora.
Kanarinci se obično lako zbližavaju i s drugim vrstama ptica, a mogu dijeliti i zajedničku volijeru.