KAKO PRIPREMITI PSA NA DOLAZAK BEBE
Kako će pas reagirati na prinovu u obitelji, pitanje je koje si s pravom postavlja velik broj roditelja. Da bi upoznavanje ljubimca i bebe, te njihova prilagodba jednog na drugo bili što ugodniji, potrebno je dobro se pripremiti.
Kad doznate da očekujete bebu, postavite si sljedeća pitanja:Hoće li naš pas prihvatiti bebu? Hoće li biti ljubomoran? Možemo li ga naredbama kontrolirati?
Ukoliko pas nije treniran i ne zna osnovne naredbe poput - "sjedi", "lezi", "dođi", to je prvo što ga je potrebno naučiti. Najbolje je potražiti adekvatnog trenera koji će psa podučiti osnovama, a vama dati mnoge korisne savjete.
Prije rođenja djeteta, pripremite psa na skorašnje događaje. Pokušajte svojeg ljubimca naviknuti na lutku. Nekoliko puta dnevno izvadite lutku iz krevetića, nosite je, pokazujte psu. Dajte mu do znanja da se u blizini lutke mora kontrolirati i biti miran. Psi reagiraju i na najmanje zvukove, a posebice one s kojima nisu upoznati, pa je dobra ideja puštati psu snimku dječjeg plača, smijeha, i drugih dječjih zvukova. Privikavanju psa na bebu pomoći će i mirisanje bebine odjeće, dekice i slično. Ipak, ovu proceduru možete provoditi samo ako je pas prošao osnovni trening te nakon što ste se o istome posavjetovali s trenerom pasa.
Prvog dana dolaska iz rodilišta, najbolje će biti da otac preuzme dijete dok se majka pozdravi sa psom, naročito ako je pas vrlo vezan uz nju. Kućni ljubimac će zbog dužeg izostanka majke biti uzbuđen, i vjerojatno će skakati i biti nemiran, pa je bolje da dijete ne bude u blizini.
Kad se uzbuđenje smanji, beba i pas mogu se upoznati. Za te prve susrete, neka pas bude na uzici, a beba udaljena nekoliko metara. Primjetit ćete reakcije psa i moći procijeniti je li pametno približiti se s bebom u rukama.
Nažalost, neki psi znaju negativno reagirati na novog člana obitelji, a nije poznato je li njihovo ponašanje uzrokovano ljubomorom ili strahom. Ako smatrate da će psu smetati pomanjkanje pažnje, koji mjesec prije rođenja djeteta možete malo smanjiti pažnju koju mu posvećujete. Na taj način će pas lakše prihvatiti da fokus više nije toliko na njemu. Kad se beba rodi, također je dobro nagraditi psa za poslušnost i mirnoću u bebinoj blizini.
Uvijek budite svjesni potencijalnih problema i opasnosti, ali ukoliko dobro poznajete svojeg psa, nema mjesta panici. Većina pasa se brzo prilagodi i zauzme zaštitnički stav spram bebe. Stalno promatrajte ponašanje psa i, korak po korak, radite na njegovom upoznavanju s bebom.
Važni savjeti:
- nikad ne ostavljajte psa samog s bebom, koliko god povjerenja imali
- ne zapostavljate psa nakon dolaska prinove, osigurajte mu dovoljno ljubavi i pažnje i pobrinite sa da mu ne bude dosadno
- prije dolaska bebe, odvedite psa veterinaru na pregled kako bi bili sigurni da je potpuno zdrav
- naučite psa da postoji razlika između njegovih i bebinih igračaka
- naučite psa da ne ulazi u sobu u kojoj spava beba
- šećite psa u prisutnosti prinove, kako bi je vaš ljubimac povezao s pozitivnim iskustvima