KAKO POMOĆI DJECI DA PRONAĐU PRIJATELJE
Što bismo trebali znati o odnosima među djecom i što roditelji mogu napraviti kako bi se djeca uspješno sprijateljlila s vršnjacima...
Kad djeca postaju svjesna druge djece i kad se zapravo žele igrati s drugom djecom?Djeca počinju primjećivati drugu djecu s oko 9 mjeseci, a s godinu dana uspostavljaju prvi kontakt, s time da osoba od povjerenja mora biti u blizini kako bi se osjećali sigurno. S oko godinu i pol već počinje određena interakcija, u vidu primjetne želje djeteta da se približi drugoj djeci. Te početne faze igranja mogu biti prilično nespretne pa čak i neugodne, jer je učenje socijalnih vještina dugotrajan proces. Ipak, do treće godine, djeca se s vršnjacima uglavnom igraju na način da se u istom prostoru igraju zasebno, fokusirani svaki na svoju igru.
Tek s oko tri godine djeca stječu svoje prve prijatelje. Trogodišnjaci će nerijetko svojim prijateljima nazivati djecu koja su nešto starija od njih, a koja ih impresioniraju svojom igrom. U toj dobi, djeca koja pohađaju vrtićke grupe, počinju se sprijateljevati s vršnjacima, koje opisuju kao djecu koju vole i s kojom se najradije igraju.
Što su djeca starija, važan dio prijateljstva postaje i uzajamno pomaganje i dijeljenje.
Kako potaknuti dijete da ima pozitivne odnose sa svojim vršnjacima?
Dom je mjesto gdje sve počinje. Djeca kod kuće promatraju i uče kako dijeliti, kako razgovarati s drugima...
Imaju li vaša djeca pozitivne odnose sa svojom braćom i sestrama? Imaju li pozitivan odnos s vama?
Na međusobne odnose mlađe djece i razvijanje njihovih prijateljstava, bitno utječe njihov odnos s roditeljima. Ukoliko rastu u stabilnom i poticajnom okruženju, veća je vjerojatnost da će imati više prijatelja i bolje se snalaziti u socijalnim odnosima i situacijama. Stoga pokazujte svojem djetetu ljubav i izbjegavajte kritike, kako bi vaše dijete imalo samopouzdanja.
Kako poboljšati djetetove socijalne vještine
Iako svi preduvjeti mogu biti ispunjeni, neka djeca teže sklapaju prijateljstva. Uz pravi poticaj i podršku, i oni mogu naći prijatelje.
Kako roditelji mogu pomoći djeci u pronalaženju prijatelja?
Roditelji trebaju saznati tko je u vrtićkoj grupi ili razredu njihovog djeteta. Svakako ćete doznati više ukoliko upoznate roditelje te djece. Bolje upoznavanje možete i sami predložiti kroz neku zabavnu aktivnost; proslavu rođendana, zajednički odlazak u kazalište, gledanje crtića, skupljanje i razmjena sličica, zajednički odlazak u vrtić ili školu. Zasigurno ima još roditelja koji bi se voljeli povezati.
I u parku ili igraonici ćete vjerojatno biti u prilici povezati se s nekom obitelji vršnjaka vašeg djeteta. Roditelji ponekad misle da će djeca automatski sklapati prijateljstva. Prijateljstvo je teško razvijati ako se prijatelji ne viđaju redovito, pa je ponekad dobro kad se uključe i roditelji.
Pri uključivanju roditelja, važno je da roditelji pronađu najbolji način za posredovanje. Ono treba biti diskretno, uz poštivanje osobnosti i želja djece.
Slobodne aktivnosti (što naročito može pomoći darovitoj djeci koja znaju biti na neki način izolirana), također otvaraju mogućnosti za upoznavanje drugih. Prijateljstvo se zasniva na zajedničkim interesima, pa se kroz takve aktivnosti često stvaraju prijateljstva. Ukoliko kod djeteta primjećujete određene afinitete, usmjerite ga na aktivnosti koje to potenciraju jer će tamo biti i djeca s kojom će se razumjeti.
Ako je dijete bojažljivo i povučeno, ne pokušavajte ga odmah približiti većoj skupini djece, već jednom djetetu ili dvoje, a onda se malo odmaknite. Dajte djeci dovoljno vremena da pokušaju uspostaviti kontakt, a tek ako se to ne dogodi, malo pomozite. Pritom nemojte inzistirati. Djeca moraju imati dovoljno slobodnog prostora u izboru prijatelja.
Razgovarajte s djetetom o prijateljima i prijateljstvu. Čitajte i pričajte priče, pogledajte koji crtić na tu temu... Tako ćete doznati što vaše dijete želi i koliko mu je prijateljstvo važno. Ponekad su djeca, u nekim periodima odrastanja, uronjena u svoj svijet, pa im druženja nisu toliko važna. Stoga pripazite da svoje potrebe i želje ne zamijenite za djetetove.
Pomozite djetetu da nauči kako će se uključiti u grupu, kako se igrati kad je na njega red i poštovati pravila. To ćete najjednostavije učiniti kroz igre kod kuće odnosno kroz igre pretvaranja u kojima ćete "igrati" uloge.
Odgajatelji ili učitelji mogu pomoći povučenoj djeci da u grupi lakše sklope prijateljstvo. Porazgovarajte s odgajateljem. On će vam reći svoje mišljenje koje trebate saslušati jer je u prilici sagledati situaciju iz manje subjektivnog kuta.
Posredovanje roditelja ne znači da trebate rješavati djetetove probleme umjesto djeteta, već da mu trebate biti savjetnik i podrška. Iz svake se životne situacije može izvući nešto dobro, prvenstveno iskustvo i pouka. Najvažnije je da učinite sve što je u vašoj moći kako se dijete ne bi osjećalo neuspješnim, a to po potrebi uključuje i savjetovanje s psihologom.
Još neka pitanja...
Kako se postaviti kod neiskrenog ponašanja?
Djeca znaju reći; "Ti si moj najbolji prijatelj!", a nedugo zatim tog "najboljeg prijatelja" ignorirati ili čak ogovarati. Takva je situacija naročito teška za dijete koje doživljava neiskrenost. To nema veze s popularnošću u grupi. Djeca se ponekad tako ponašaju jer su u potrazi za najboljim prijateljem, a ponekad se radi o njihovom stavu. Bez obzira u kojoj se ulozi dijete našlo, o tome treba razgovarati. Ukoliko se vaše dijete osjeća odbačenim, usmjerite ga na druženje s nekim drugim djetetom. Ukoliko pak primjetite da vaše dijete odbacuje druge, pokušajte doznati što stoji iza toga.
Razvijajte svoje socijalne odnose, pokazujte prema drugima razumijevanje i suosjećanje i njegujte svoja prijateljstva. Pomozite djeci da shvate svoje i tuđe osjećaje.
Isto tako, objasnite djeci da svako prijateljstvo ima svoje uspone i padove. Svi smo mi iskusili nesuglasice i svađe sa prijateljima.
Treba li poticati dijete da bude popularno?
Gotovo sva djeca žele biti popularna. Roditelji bi trebali poticati dijete da razvije svoju osobnost, a preko toga i svoj vlastiti stil. Način na koji djeca ponekad opisuju sama sebe, odraslima može zvučati smiješno; "Ja sam super!", ali taj izričaj im omogućuje da budu zadovoljna sobom. Aktivno slušajte djecu i dozvolite im da slobodno izražavaju svoje osjećaje i stavove, naravno, bez da time povrijeđuju druge.