PRIRODA I LJUDI
DREVNI KONTINENT ISPOD OCEANA
Fragmenti dnevnog kontinenta pronađeni su zakopani ispod Indijskog oceana, prenosi BBC. Znanstvenici su pronašli dokaze o komadu zemlje koji je postojao prije 2000 do 85 milijuna godina. Riječ je o takozvanoj Mauriciji, koja se svojedobno raspala i nestala pod valovima.
Do prije 750 milijuna godina, svi su današnji kontinenti bili okupljeni u jedan zajednički kontinent Rodiniju, a znanstvenici sada vjeruju da su pronašli dokaze o Mauriciji, uskom duguljastom komadu zemlje koji se nalazio između dijelova koji su u međuvremenu postali Indija i Madagaskar. Znanstvena ekipa do zaključka je došla proučavajući zrnca pijeska na obalama Mauricijusa. Pronašli su zrnca iz razdoblja vulkanske erupcije koja se dogodila prije 9 milijuna godina, no u njima su bili mnogo stariji minerali.
- Pronašli smo cirkone koje smo izvadili iz pijeska, a koji se obično nalaze u kontinentalnoj kori. Vrlo su stari. – rekao je profesor Trond Torsvik s norveškog sveučilišta u Oslu. Cirkoni su stari između 600 i 1970 milijuna godina, a istraživači vjeruju da je riječ o ostacima drevne zemlje koji su tijekom vulkanske erupcije izvučeni na površinu otoka. Torsvik vjeruje da se komadi Mauricije nalaze oko 10 kilometara ispod Mauricijusa, a za više informacija potrebna su daljnja istraživanja.