Što znači biti pametan? Je li to postizanje visokih rezultata na testu inteligencije? Jesu li pametni oni koji imaju izvanrednu memoriju, sposobnost rješavanja problema i brzo razumijevanje? Mnoga otkrića nisu nastala na osnovu brzine već ustrajnosti, kreativnosti i teškog razmišljanja. Tomas A. Edison je pokušao nebrojeno puta dok nije otkrio žarulju.
Vjrovanja o inteligenciji su zadnjih godina poljuljana. Među onima koji su najviše uzdrmali naše znanje je Dr. Howard Gardner, čija knjiga "Okviri Uma" govori o sedam vrsta inteligencije, sedam načina za bolje razumijevanje vlastite prirode i prirode drugih ljudi:
Pamet riječi. Odnosi se na riječi i jezik, sposobnost da zamislimo i komuniciramo kroz verbalne termine. Biti leksički pametan.
Pamet slika. Zasniva se na osjetu vida ili sposobnosti vizualizacije; sposobnost razmišljanja kroz oblike ili rasporede, sposobnost da se tumače simboli i zamisle mogućnosti. Ukoliko imate jaku vizualnu inteligenciju, vjerojatno ćete svoje ideje crtati na papiru i predstavljati slikama.
Pamet tijela. Odnosi se na fizički pokret; sposobnost da se "misli tijelom", da se stvari razumiju uz pomoć fizičkog kontakta - saznanje kroz dodir.
Glazbena pamet. Zasnovana na nečijoj mogućnosti prepoznavanja melodijskih motiva, glazbenog razmišljanja, instinktivnog predosjećaja melodijskih, ritmičkih i harmonijskih "događaja" - korištenje zvuka i ritma za elokventnije izražavanje misli.
- Matematička i logička inteligencija
Logička pamet. Nekada nazivana znanstvenom inteligencijom, ona se zasniva na moći rasuđivanja i mogućnosti baratanja brojevima i formulama, odnosno izgradnje sistema argumentacije.
- Interpersonalna inteligencija
Društvena pamet. Usmjerava naše odnose s drugim ljudima. Karakteristična za ovu vrstu intelekta je visoka empatija koja nam pomaže da se dobro odnosimo prema svim tipovima ljudi.
- Intrapersonalna inteligencija
Unutrašnja pamet. Odnosi se na našu sposobnost da gledamo unutar sebe, da razumijemo sebe, svoju bit i osjećaje, i imamo jak osjećaj sebe.