ASTRONAUTI
Tko je astronaut?
Astronaut je osoba koja je prošla posebnu obuku za putovanje u svemir. Iako se naziv astronaut uglavnom koristi za profesionalne letače kojima je to zanimanje, ponekad se koristi za bilo koga tko putuje u svemir, uključujući znanstvenike, političare, novinare i turiste.
Profesionalni astronauti ukrcani na svemirski brod, mogu imati različite odgovornosti; zapovjednik vodi misiju u svemir, pilot upravlja letjelicom, a posadu čine inžinjeri, stručnjaci i znanstvenici.
Astronauti moraju proći obimnu obuku i testiranja (astronautika), da bi mogli sudjelovati u putovanju u svemir. Oni moraju pokazati da su psihofizički spremni za sve izazove lansiranja i bestežinsko stanje u orbiti. Također, moraju biti tehnički obrazovani i znati se nositi sa stresnim situacijama koje se mogu pojaviti tijekom misije.
Svemirska odijela
Astronauti imaju posebnu opremu koja se naziva svemirsko odijelo. Tu opremu koriste za boravak izvan svemirskog broda. Svemirska odijela astronaute opskrbljuju sa zrakom, štite ih od ekstremnih temperatura svemira i zračenja Sunca.
Ponekad su svemirska odijela pričvršćena za svemirske letjelice, kako astronauti ne bi "otplovili". Isto tako, u nekim su slučajevima svemirska odijela opremljena s raketnim potisnicima, koji omogućavaju astronautu da se kreće i leti oko svemirskog broda.
Neki od poznatih astronauta
Pas Lajka je prvo živo biće u svemiru, kojega je 3. studenog 1957. godine, SSSR lansirao u letjelici Sputnjik 2. Lajka je dokazala da je moguć život u bestežinskom stanju.
Jurij Aleksejevič Gagarin, ruski astronaut, bio je prvi čovjek koji je otputovao u svemir, 12. travnja 1961. godine, u svemirskoj letjelici Vostok I. Let je trajao 1 sat i 48 minuta.
Alan Shepard je prvi amerikanac koji je poletio u svemir, 5. svibnja 1961., gotovo mjesec dana nakon Jurija Gagarina. Deset godina poslije, Shepard je "prošetao" Mjesecom i na njemu čak zaigrao golf. Kao palica mu je poslužila sprava za uzimanje uzoraka tla.
Valentina Terješkova je prva žena koja je 16. lipnja 1963., brodom Vostok 6, lansirana u svemir.
Neil Armstrong je prvi čovjek koji je 21. srpnja 1969. godine, u misiji Apollo 11, kročio nogom na Mjesec. Tada je izrekao poznatu rečenicu: "Ovo je mali korak za čovjeka, ali velik za čovječanstvo."
Buzz Aldrin je kao član misije Apollo 11, bio drugi čovjek koji je, nakon Neil Armstronga, stupio na Mjesec.
Zanimljivosti
Riječ astronaut dolazi od grčke riječi "astron nautes ", što znači "zvijezda mornar."
1983. godina je značajna u svijetu astronautike i po tome što su se u svemir otisnuli: prvi Afroamerikanac Guion Bluford, te prva Amerikanka u svemiru, Sally Ride. Sally Ride je ujedno bila i najmlađa američka astronautkinja koja je putovala u svemir.
Mae Jemison je prva Afroamerikanka u svemiru. Putovala je u svemir 1992. godine, na brodu space shuttle Endeavour.
Oko 600 milijuna ljudi je putem TV-a pratilo prvo čovjekovo slijetanje na Mjesec.
Najmlađi astronaut - Gherman Titov, sa 25 godina.
Najstariji astronaut - John Glenn, sa 77 godina.
Astronaut koji je najduže ostao u svemiru - Valeri Polyakov, 438 dana.
Astronauti ne mogu podrigivati dok su u svemiru.
Kako bi u svemiru u kojem nema gravitacije mogli obaviti nuždu, astronauti moraju proći posebnu obuku. Toalet u svemirskom brodu košta nevjerojatnih 14 milijuna eura, a zahtijeva veliku "preciznost" astronauta.
Astronauti ne mogu uobičajeno niti plakati, jer bez gravitacije suze ne padaju niz lice.
Kada bi astronauti bili u izvanzemaljskom prostoru bez ikakve zaštite, eksplodirali bi jer ne postoji tlak zraka.
Astronauti su viši dok su u svemiru, nego dok su na Zemlji.
Pripremila: M. Muratović, mr.sci fizike