Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, sve više djece u Hrvatskoj ima prekomjernu težinu ili je pretilo.
Donosimo Vam nekoliko zamki koje mogu dovesti do prekomjerne težine:
Ako roditelj inzistira da dijete pojede sve što je na tanjuru, dijete ne može naučiti osluškivati signale svojeg tijela niti prepoznati osjećaj sitosti. Kad dijete uspori s unosom hrane, igra se s hranom na tanjuru ili prestane jesti, pričekajte nekoliko minuta kako bi njegov želudac osjetio sitost. Nemojte automatski vršiti pritisak na dijete da mora jesti. Isto tako, nemojte inzistirati da se sve na tanjuru mora pojesti. Radije ponovno prilagodite količinu obroka jer potrebe djeteta variraju.
- Dijete nije gladno za ručak
Mnogi roditelji koji misle da imaju "izbirljivca" u hrani, zapravo imaju dijete koje jede previše nekvalitetnih međuobroka. Dok se nekada u prosjeku jeo jedan međuobrok dnevno, danas imamo tri međuobroka i to najčešće - nekvalitetna. Istraživanja pokazuju da većina djece od 2 do 12 godina, za međuobrok bira namirnice koje sadrže puno šećera i visoki postotak masnoća, poput slatkiša i grickalica. Na roditeljima je da ustraju u kontroli namirnica. Koliko je moguće više, izbacite iz prehrane djeteta "konfekcijske" obroke, a zamijenite ih voćem, sirom, jogurtom i sl. ili hranom koju ćete sami pripremiti.
- Količina hrane na tanjuru
Kad primijetite da je količina hrane u tanjuru Vašeg djeteta priblližna količini na Vašem tanjuru - oprez! Djeca ne trebaju porcije za odrasle. Okvirna mjera za količinu Vašeg obroka je ono što bi moglo stati u Vašu ruku, odnosno ono što biste mogli obuhvatiti šakom. Za djecu vrijedi isto, u skladu s veličinom njihove ruke.
Kad je dijete tužno, cendravo ili mu je dosadno, roditelji često pribjegavaju zalogajčićima koji bi ga mogli utješiti. Ono što djeca tada zapravo trebaju je zagrljaj, malo pažnje ili nešto za popiti. Izbjegavajte zaslađene sokove i ponudite djetetu vodu za osvježenje ili neki prirodni sok. Pokušajte riješiti problem prije negoli Vašem djetetu prijeđe u naviku tješiti se hranom.
- Hrana kao nagrada ili "mito"
Ne ucjenjujte i ne nagrađujte djecu hranom. Hrana nije sredstvo odgoja i ne bi trebala biti zamjena za ugodu. Hrana ne smije odvraćati pozornost od djetetovih stvarnih osjećaja i potreba. Izbjegavajte davati desert kao nagradu za pojedeni obrok, neka nagrada bude pohvala.
Kad je duljina odjeće Vašeg djeteta još uvijek u redu, ali postaje preuska na prsima, struku ili straga, to može biti znak da je dijete nakupilo koji kilogram viška. Naravno da ga nećete staviti na dijetu (to se
nikada ne smije činiti bez savjetovanja s pedijatrom nutricionistom), ali pripazite na kvalitetu obroka svojeg djeteta i količinu fizičke aktivnosti.