KAD DIJETE MOŽE U VRTIĆ NAKON BOLESTI?
Roditelji se pitaju kad dijete nakon infektivnih bolesti može ponovno krenuti u vrtić, a da time ne ugrozi svoje zdravlje i zdravlje druge djece.
Svjedoci smo da se i bolesna djeca dovode u kolektiv. To predstavlja opasnost za narušeni imunitet tek oporavljenog djeteta, odnosno za drugu zdravu djecu u grupi. Tu se malo toga može napraviti jer je mišljenje mnogih roditelja, ali i zdravstveni koncept većine vrtića - nema veze što dijete kiše i kašlje, još uvijek nema temperaturu pa neka ide u vrtić.Postoje li preporuke kad se dijete može vratiti u kolektiv?
Ovdje nema univerzalnog recepta, ali postoje neki osnovni principi:
- Ako je dijete imalo nekompliciranu virusnu bolest dišnih organa koja je bila praćena visokom temperaturom, ono treba ostati kod kuće još barem sedam dana od ozdravljenja.
- Ako se tijekom virusne infekcije razvila neka od ozbiljnijih komplikacija koja traži antibiotsku terapiju (bronhitis, upala pluća), potrebno je 10 do 14 dana poštede od vrtića.
- Kod djece koja imaju lakši oblik virusnih infekcija dišnih organa (bez temperature), ali s jakim kašljem i izraženim kihanjem, dovoljno je još par dana poštede nakon izlječenja djeteta.
Kad se dijete može vratiti uobičajenim fizičkim aktivnostima?
Predškolska djeca se rijetko izlažu ekstremnim naporima, pa je dovoljno sedam do deset dana poštede poslije završetka bolesti. Izuzetak su teže infekcije (gripa) ili komplicirane infekcije, koje traže bar dvotjednu poštedu od jačih fizičkih napora.
Kako dijete zaštititi od novih infekcija?
Nema dokazanog medicinskog preparata koji može toliko ojačati djetetov imunitet protiv virusa da bi ono bilo potpuno sigurno.
Kad treba razmotriti privremeni prekid odlaska u vrtić?
Ovo nije laka odluka. Socijalizacija djeteta je važna, roditelji nevoljko izostaju s posla, pa je teško odvagati i donijeti odluku. U sljedećim situacijama je poželjna privremena pošteda od vrtića:
- Ako dijete i pored dobrog oporavka ima ponavljajuće infekcije praćene visokom temperaturom. To znači da ono nakon nekoliko dana od povratka u kolektiv ponovno oboli, iako se potpuno oporavilo od infekcije i dobilo dozvolu da se vrati u vrtić.
- Kad dijete ima česte komplikacije tijekom infekcije koju dobije u vrtiću. Na primjer; ako dijete poslije nekoliko dana od oporavka dobije virusnu infekciju koja završi s upalom pluća, izliječi se, vrati se u vrtić, pa dobije bronhitis, izliječi se, pa se opet razboli... Tada ga treba povući iz kolektiva, javiti se pedijatru da se obave neophodne pretrage i ordinira prava terapija, pa tek onda treba razmotriti njegov povratak u kolektiv.
Od velikog je značaja suradnja roditelja i pedijatra koji prati dijete. Porazgovarajte s pedijatrom, posavjetujte se, pa će i odluka biti prava.
Imunitet je važan
Obrambena sposobnost organizma (imunitet) djeteta je veoma važna kad je riječ o dužini oporavka nakon virusne infekcije, jer utječe na dužinu borbe s virusom, pa tako i na trajanje oporavka. Dobar primjer su "serijske" infekcije. Ako dijete nakon nekoliko "zdravih dana" ponovno oboli, trajanje bolesti je duže jer se imunološki sistem nije oporavio od prethodne infekcije. Naravno, tada je i oporavak duži.
Pravilna ishrana bogata prirodnim vitaminima i mineralima, može pomoći djetetu da podigne tzv. nespecifičnu otpornost organizma. To ne garantira totalnu zaštitu od virusa, ali može pomoći da dijete teže "pokupi" virus. Dobar san i redovita fizička aktivnost također mogu biti od pomoći.
Suradnja
Dobro je kad vrtić ima svog pedijatra, to značajno unaprijeđuje zdravstvenu zaštitu djece u kolektivu. Ipak, ni u tom se slučaju ne smije "preskočiti" pedijatar koji vodi dijete od rođenja, i koji ga najbolje poznaje. Zato je izuzetno važna komunikacija između liječnika koji su uključeni u liječenje djeteta. Tada roditelji imaju mogućnost napraviti pravi balans između potrebne socijalizacije i očuvanja zdravlja djeteta.