SIMPTOMI LOŠEG VIDA
Kako dijete raste, postepeno se razvija i njegovo osjetilo vida. Prvih nekoliko dana po rođenju, beba vidi tek dovoljno da ugleda najdraži prizor - lice mame ili tate dok je drže u naručju. Potom beba reagira samo na predmete jarkih boja, izražene kontraste i objekte koji se kreću.
Do trećeg meseca, vid se polako popravlja i dijete već može pratiti pogledom predmet koji se kreće, a kada se on zaustavi – pogled zadržava na njemu. Jarke boje i pokretni detalji su jako zanimljivi djetetu i pomažu razvoju njegovog vida.Između trećeg i šestog mjeseca, beba uči što je to "daleko", a što "blizu" i u stanju je pratiti predmete koji se udaljavaju i približavaju.
Sa šest mjeseci, dijete je već dosta toga naučilo, a shvaćanjem pojmova daljine i dubine još uvijek uči.
Oko prvog rođendana, dijete već može uskladiti pokret sa pogledom i voli se igrati svega što uključuje pokazivanje prstićem, hvatanje ručicama i stavljanje igračaka jedne u drugu…
Od druge do pete godine, olovke i bojice postaju najzanimljivije – dijete crta, gleda slike i rado crta prema priči koju ste mu ispričali.
Petogodišnjak vidi podjednako dobro kao i odrastao čovjek.
Kako uočiti problem sa vidom?
Navedene smjernice se ipak ne odnose na svu djecu. Nekoj su potrebne naočale. Vrlo malu djecu (do tri godine starosti), pedijatar će uputiti oftalmologu tek ako roditelj uoči problem ili ukoliko roditelji nose naočale. U najvećem broju slučajeva, problemi s vidom se otkrivaju tek na prvom sistematskom pregledu, prije polaska u školu. Malo je vjerojatno da će se malo dijete, koje ne vidi baš najbolje, požaliti da ima problem s vidom. Ono je naviklo vidjeti na taj način i misli da je to što je slika predmeta, na primjer, zamućena, sasvim normalno.
Roditelji se uglavnom obraćaju pedijatru kad dijete sjedi vrlo blizu ekrana televizora, kad prinosi igračke preblizu očima ili je pomalo nespretno, kao i kad primijete neku nepravilnost očiju (npr. razrokost).
Naročito je važno na vrijeme se obratiti liječniku ukoliko se oči djeteta ne pokreću istovremeno i u istom pravcu. Naime, mozak djeteta koje vidi "duplu" sliku predmeta, u stanju je isključiti iz upotrebe oko koje "šeta", kako bi imao što jasniju sliku i izbjegao efekt duplog. Na ovaj način se događa da kod potpuno zdravog oka oslabi vid.
7 najčešćih simptoma lošeg vida:
Promatrajući ponašanje mališana, možemo otkriti probleme s vidom.
1. Jedno oko "šeta" kada se sa mališanom gledate u oči. Liječnika treba obavijestiti čak i u slučaju vrlo malog skretanja oka u stranu.
2. Ako dijete gleda TV ili slikovnicu sa jednim okom zatvorenim – to najvjerojatnije čini zbog toga što vidi mutnu ili duplu sliku.
3. Trljanje, treptanje, stiskanje oka ukazuje na to da dijete pogledom teže fokusira sliku.
4. Suzne ili crvene oči mogu biti znak infekcije ili alergije. Ukoliko je dijete sklono alergijama, moguće je da će njima biti podložne i njegove oči. Liječnik će prepisati kapljice koje će ublažiti svrab i iritaciju.
5. Boja zjenica je neuobičajena, nekako je bjeličasta. U ovom slučaju, obavezno se obratite liječniku jer postoji mogućnost da je riječ o ozbiljnijem problemu.
6. Neuobičajeno ponašanje – dijete je hiperaktivno ili povučeno i nesigurno u sebe, čini se da sporije uči i da nije motivirano, a može djelovati i nespretno. Provjerite vid svojeg mališana jer se može ispostaviti da ne vidi dobro. Ako djetetu slika predmeta ne izgleda jasno i čisto, brzo će za tu stvar izgubiti interes.
7. Dijete se žali da ga boli glavica, što može biti izazvano i lošim vidom – dijete se trudi usredotočiti na nešto, pa ga od naprezanja može zaboljeti glava.