VODENE KOZICE KOD DJECE
Vodene kozice su akutna, zarazna bolest koja zahvaća uglavnom mlađu populaciju (između 2. i 9. godine starosti), rjeđe odrasle.
Kod inače zdravog djeteta, vodene kozice ne izazivaju veće zdravstvene probleme. Karakterizira ih povišena temperatura i pojava osipa po koži.Epidemija se najčešće pojavljuje zimi i u proljeće, a bolest traje obično 10-tak dana.
Uzročnik
Bolest se javlja kao posljedica prve infekcije virusom Varicella-zoster (pripadnik skupine herpesvirusa).
Inkubacija
Razdoblje inkubacije (vrijeme od prvoga kontakta s virusom do pojave prvih simptoma bolesti), traje 10-20 dana.
Način prenošenja bolesti
Vodene kozice su vrlo zarazne, a izvor zaraze je bolesna osoba. Virus se nalazi na sluznici gornjih dišnih putova, tako da je prisutan u nosno-ždrijelnome sekretu inficirane osobe. Virus se prenosi kapljicama, ali može i bliskim kontaktom između dviju osoba pri govoru, kašljanju i kihanju, te rukama i predmetima (rjeđe, jer je virus slabo otporan u vanjskoj sredini), ili sadržajem tekućine iz mjehurića.
Kad je oboljela osoba najzaraznija
Osoba inficirana varičelom, najzaraznija je za svoju okolinu dva dana prije pojave simptoma bolesti, te za vrijeme izbijanja vodenih mjehurića po koži. Izolacija bolesnika se provodi dok ne nestanu zadnji mjehurići.
Klinička slika bolesti i simptomi
- Prva faza - Prodromalni stadij
- Druga faza - Eruptivni stadij
Promjene na koži razvijaju se relativno brzo, mijenjajući svoj izgled od prištićavog osipa, preko mjehurića, u kraste.
Promjene na koži u obliku mjehurića zadržavaju se nekoliko dana da bi na kraju prešle u kraste. Karakteristika kožnih promjena kod vodenih kozica je javljanje osipa u više mahova i to što ne izbija po nekom pravilnom redoslijedu. Stoga na koži zaražene osobe istovremeno mogu biti prisutni i mjehurići i isušene kraste.
Pojavu osipa prati povišenje temperature i vrlo često svrbež kože. Kod vodenih kozica ne postoji prepoznatljiv uzorak kretanja temperature jer svako izbijanje novog osipa izaziva porast temperature.
* Djeca koja imaju vodene kozice, često znaju imati smanjen apetit.
- Treća faza - Stadij regresije
* Iza osipa ne ostaju ožiljci, osim u slučaju kada se razvije sekundarna bakterijska infekcija.
Liječenje
Kao i kod većine virusnih bolesti, ni kod vodenih kozica ne postoji specifično liječenje koje bi bilo usmjereno na uzročnika. Kod nekompliciranih oblika vodenih kozica, terapija se svodi na liječenje simptoma. To se uglavnom odnosi na sprječavanje sekundarnih infekcija varičeloznih promjena na koži.
Mjere kojima se sprječava inficiranje promjena obuhvaćaju održavanje redovite higijene bolesnika (posebno ruku i noktiju), održavanje čiste posteljine, te sprječavanje bolesnika da češe kožu. Uz to je potrebno mirovanje i kontroliranje tjelesne temperature (kod jako visoke temperature, potrebno je javiti se liječniku).
* Za simptomatsko liječenje (kratko kupanje u vrlo blagoj otopini tople vode i hipermangana i korištenje gela za ublažavanje svrbeža), potrebno je posavjetovati se s pedijatrom.
Za snižavanje temperature treba koristiti paracetamol (Panadol ili sl.). Lijekovi na bazi acetilsalicilne kiseline (Aspirin, Andol), ne bi se smjeli primjenjivati u dječjoj dobi, naročito ne za vrijeme virusnih infekcija.
* Kod posve male djece mogu se na ručice staviti pamučne rukavice koje onemogućuju grebanje mjehurića.
Moguće komplikacije
Pojava komplikacija u dječjoj dobi jako je rijetka, za razliku od odraslih osoba s oštećenim imunološkim sustavom kod kojih su komplikacije česte. U dječjoj dobi moguća je pojava sekundarnih bakterijskih infekcija mjehurića stafilokokom ili streptokokom uslijed češanja. O svakoj nespecifičnoj promjeni u ponašanju djeteta ili izgledu varičela, potrebno je odmah obavijestiti liječnika.
* Ako je trudnica u kontaktu sa zaraženom osobom, obavezno o tome mora obavijestiti liječnika.