VOĆNI SIRUPI ILI ŠTO PIJEMO
Ljudi gotovo intuitivno znaju da industrijski voćni sirupi nisu zdravi. Pogotovo za djecu. Svejedno ih kupujemo jer od 1 litre voćnog sirupa utažimo žeđ s oko 6 litara soka. Ljeti popijemo neograničene količine ovakvih pripravaka, njima punimo bočice kad idemo na izlete, jer na taj način možemo prilično uštedjeti. Kako bismo malo ublažili unos šećera putem ovakvih sokova, posežemo za "light" varijantama.
Nažalost, ni light voćni sirupi nisu dobar izbor. S jedne strane voćni sirupi imaju visoku koncentraciju šećera, s druge strane light verzije zbog izostanka kalorija i okusa, sadrže razna sladila, stabilizatore i konzervanse, tako da su im sastojci uglavnom umjetnog porijekla i nutritivno bezvrijedni.
Česti dodaci ovakvim proizvodima su umjetna sladila; Na-ciklamat, saharin, aspartam i acesulfam K, koja su, iako kod nas dopuštena u prehrambenoj industriji, desetljećima predmet znanstvenih rasprava, zbog pojedinih istraživanja u kojima se pokazala njihova štetnost za organizam. Njihova upotreba se ograničava i kontrolira, a neke zemlje su pojedine i zabranile.
Zdrava alternativa industrijski proizvedenim voćnim sokovima i sirupima su prirodni sokovi iz svježeg voća. Za djecu koja ne vole piti vodu i rijetko konzumiraju voće, oni su neophodni za zdrav rast i razvoj.
Od jednog kilograma jabuka, naranača ili grejpa, pomiješanih s vodom u omjeru 1:1, dobit ćemo jednu litru prirodnog napitka bogatog nutrijentima i korisnog za naš organizam.
Ako niste u mogućnosti spravljati prirodne sokove, pri kupnji sirupa i voćnih sokova svakako u trgovini odvojite malo vremena da biste pročitali sastav ponuđenog proizvoda.
Voćni sokovi i nektari
Voćni sok je 100% proizveden od pojedine vrste voća ili mješavine više vrsta voća. Industrijski voćni sokovi trebali bi nastati preradom zdravog, tehnološki zrelog, svježeg ili ohlađenog voća koje nije fermentiralo. Aroma, pulpa i čestice voćnog tkiva koji su bili izdvojeni tijekom prerade mogu biti vraćeni istom soku.
Ipak, proizvodnja voćnih sokova regulirana je propisima pojedine zemlje. Dok se u EU mogu raditi sokovi s 50% suhe tvari voća pa čak i 25%, sokovi u SAD-u mogu nositi taj naziv samo ako doista sadrže 100% voće.
Voćni nektar je proizvod s dodatkom vode i šećera i/ili meda voćnom soku (u količini do 20 % u odnosu na ukupnu masu gotovog proizvoda). Prema tome, voćni nektar nije voćni sok, nego je proizvod s visokim udjelom voćnog soka.
Ukoliko se odlučite kupiti takve proizvode, trebate znati da ako na etiketi piše "bez dodanog šećera" (no added sugar) to nikako ne znači da šećera nema. Naime, svako voće, a neka posebno, sadrže visoke koncentracije šećera. Voćni sokovi su bogati kalorijama, te stoga nisu prikladni za gašenje žeđi već naprotiv - mogu izazvati žeđ.
Naravno, voćne sokove se može i kod kuće razrijediti dodavanjem prokuhane i ohlađene vode.
Prije kupnje, svakako pročitajte koju količinu suhe tvari voća proizvod sadrži. Obratite pozornost i na način pripreme - ako je sok pasteriziran, određeni postotak C vitamina i drugih hranjivih tvari otpada, a ako se, pak, pije sirov sok od jabuke postoji mogućnost infekcije s B.coli i salmonelom. Dakle, kupujete li sok od jabuke, neka bude pasteriziran.