New
Prognoza vremena
OBITELJ

9 KORAKA DO BOLJEG SNA

9 savjeta za bolji san

Mnogi se roditelji djece različite dobi, povremeno susreću s poteškoćama pri uspavljivanju i spavanju. Ritam budnosti i spavanja reguliran je ritmom dana i noći. Usklađivanje ova dva ritma započinje otprilike 6 tjedana po rođenju djeteta, a ravnomjerni ciklusi se obično uspostavljaju nakon 3 do 6 mjeseci. Ipak, svako je dijete drugačije, što se odražava i na spavanje.

Dijete je nemoguće prisiliti na odmor, jer je san spontano stanje. Ono što možemo jest pokušati oblikovati djetetov bioritam i ukloniti ometajuće faktore. Ukoliko vaše dijete ima poteškoće sa spavanjem, sljedeći savjeti mogu pomoći:
  • Neka san bude obiteljski prioritet
Odredite vrijeme u koje se ide spavati i u koje se cijela obitelj budi. Pridržavajte se tog vremena i vikendima. Možete reći da je dijete dobro spavalo kad zaspe unutar 15 do 30 minuta od odlaska u krevet, kada se lako budi ujutro i dobro funkcionira tijekom dana.
  • Prepoznavanje uzroka
Znakovi borbe sa snom uključuju poteškoće s usnivanjem, buđenje noću, hrkanje ili teško disanje u snu. Teškoće sa snom također mogu biti vidljive kroz dnevno ponašanje djeteta; umor, pospanost ili mrzovolju tijekom dana. Dobro je posavjetovati se s liječnikom koji će isključiti ili potvrditi moguće zdravstvene uzroke koji ometaju san, poput alergija, polipa u nosu i sl.
  • Budite tim
Važno je  razgovarati i složiti se oko strategije spavanja sa supružnikom ili partnerom i tu strategiju provoditi u timu. U suprotnom, teško je očekivati da će dijete usvojiti drugačije navike. Ako započinjete s novom rutinom, neka i dijete bude dio tima. Ukoliko je dovoljno staro, objasnite mu novi plan. Manjem djetetu plan možete izložiti uz pomoć slika. Na tržištu postoje slikovnice za najmanje koje prikazuju što činimo uvečer; presvlačenje, pranje zubiju, čitanje knjige i naposlijetku vrijeme za spavanje.
  • Rutina, rutina, rutina
Djeca vole rutinu jer rutina za njih predstavlja sigurnost. Brojna istraživanja potvrđuju kako ustrajna noćna rutina poboljšava spavanje kod djece. Rutina pomaže djeci i da nauče biti pospana, baš kao što čitanje prije spavanja često pomaže odraslima da utonu u san. Također, dobra organizacija povezuje spavaću sobu sa lijepim emocijama koji uključuju osjećaj sigurnosti i kontrole. Rutinom se možemo riješiti stresa i vrijeme za spavanje učiniti ugodnim i posebnim.
Ne postoji univerzalna rutina za sve, ali generalno, vaša bi rutina trebala uključivati sve stvari koje dijete treba napraviti prije odlaska u krevet; kupku, laganu večeru i čašu vode, pranje zubiju i oblačenje pidžame. Većina djece uživa u čitanju ili pričanju priča ili tihom razgovoru o proteklom danu. Što god izabrali, neka rutina bude kratka (30 minuta ili manje, ne uključujući kupku). Budite odlučni u tome kada je vrijeme za spavanje.
  • Obroci 
Djeca trebaju imati više od tri obroka dnevno kako bi mogla funkcionirati, pa im lagana večera može pomoći da kroz noć tijelo bude opskrbljeno energijom. Zdrave opcije uključuju cjelovite žitarice s mlijekom, graham krekere ili voće. Izbjegavajte veće obroke i hranu pored kreveta, pogotovo kod starije djece, jer će prepun želudac ometati san.
  • Odjeća i sobna temperatura
Svi bolje spavamo u sobi koja je provjetrena i u kojoj temperatura ne prelazi 22°C za bebe i 18°C za stariju djecu i odrasle. Isto tako, pobrinite se za vlažnost zraka u prostoriji, osobito u zimskim mjesecima kad centralno grijanje isušuje zrak. Za optimalnu ugodu, dobro pravilo je obući dijete kao što odijevate sebe, imajući na umu da se mlađa djeca često otkrivaju preko noći i ne mogu se ponovo pokriti.
  • Okolina
Budite sigurni da je spavaća soba mračna i tiha i da u kući nema puno buke. Ako vaše dijete ne voli potpuno zamračenu prostoriju, upalite malu lampicu ili ostavite svjetlo u hodniku odnosno vrata sobe otvorena.
  • Odvajanje
Vrijeme za spavanje za manje dijete znači odvajanje, stoga omogućite djetetu odlazak na spavanje s nekom osobnom stvari; plišanom igračkom, dekicom ili drugim "utješnim" predmetom. Ovaj prijelazni predmet pruža djetetu osjećaj kontrole i sigurnosti prije no što utone u san.
  • Još samo...
Djeca često traže još samo - poljubac, zagrljaj, čašu vode, odlazak u kupaonicu, još jednu priču... Mogu biti prilično maštoviti. Pripremite se tako da te zahtjeve uključite u rutinu. Na taj način sve možete obaviti prije nego što dijete stavite u krevet.
Dajte dijetetu do znanja da jednom kada je u krevetu, treba tamo i ostati.
Ako ustane, nemojte reagirati. Jednostavno ga uzmite za ruku i vratite u krevet. Ako se raspravljate ili popuštate, djetetovim zahtjevima dajete dodatnu pozornost i odgađate spavanje. I nemojte pasti u  "još samo jednom" zamku. Ako pročitate još jednu priču ili mu dopustite da ostane duže budno "još samo ovaj put", riskirate da trud oko uvođenja rutine bude uzaludan.


Zdrave navike spavanja koje dijete usvoji u ranoj dobi, pratiti će ga kroz odrastanje i kasnije mu uvelike olakšati život. Stoga, ustrajte!


Vezani članci:
 
Baner

Newsletter

Želite li primati obavijesti o igrama darivanja i novim sadržajima na Lukinom portalu, predbilježite se na naš Newsletter.
KOLUMNE
Baner
Baner
Baner
Baner