RADIMO LI PREVIŠE ZA SVOJU DJECU?
Jeste li već čuli za izraz "helikopter roditeljstvo" (helicopter parenting)? Izraz se odnosi na roditelje koji neprestano i hiperaktivno oblijeću oko svoje djece i uskaču svaki put kad negdje "zaškripi", uklanjajući pred djetetom svaku moguću prepreku. Brojna istraživanja pokazuju da ovakav pristup negativno utječe na djetetovu osobnost, a kod roditelja (naročito majki), izaziva frustraciju i tjeskobu.
Razumski, svi znamo da je ponekad potrebno napraviti odmak, dati djetetu pravo na pogrešku i omogućiti mu da samo nešto učini za sebe.Emocionalno, nije nam lako i zbunjeni smo. U kojim situacijama pomagati djetetu i koliko trebamo pomoći, a kada uopće ne trebamo pomagati?
Da bismo pronašli ravnotežu, prvo trebamo osvijestiti iz kojih pobuda pomažemo svojoj djeci ili obavljamo stvari umjesto njih.
Različiti su razlozi zbog kojih se roditelji nađu u situaciji da praktički žive živote svoje djece. Jednom kad spoznaju motive koji ih vode, roditelji znatno lakše donose odluke i jednostavnije mogu procijeniti kada je i kako potrebno pomoći djetetu.
Slijede motivi koji nas mogu učiniti "helikopter roditeljima":
- Pomagač
- Zabrinuti roditelj
- Krivac
- Roditelj koji izbjegava konflikt
Većina roditelja će se prepoznati u barem nekoj od ovih kategorija. Naravno da su ustupci koje ponekad činimo svojoj djeci poželjni i povezujući, ali važno je biti svjestan da takvo konstantno ponašanje ima dugoročno loše posljedice po našu djecu i nas same.
Tako na primjer, kada vaše dijete ne učini nešto što je njegova odgovornost, umjesto da trčite za njim ili to činite umjesto njega, zaustavite se. Vjerojatno ćete se osjećati loše jer želite pomoći svojem djetetu, brinuti ćete, ali to je jedini put ka osamostaljivanju djeteta. Dobar roditelj će se svakako pobrinuti da njegovom djetetu bude toplo, da je sito i sigurno, ali će ga također naučiti vještini upravljanja svojim životom.