New
Prognoza vremena
OBITELJ

KAKO POHVALITI DIJETE

kako pohvaliti dijete
Djeca, kao i odrasli, vole pohvalu. Ali, postoji li granica između pohvale djeteta za nešto što je dobro učinilo i pretjeranog hvaljenja i uzdizanja? Radi se o dosta "skliskom terenu" – ako ne hvalimo dijete zbog postignuća, riskiramo da ono razvije nisko samopouzdanje. Ako ga pak previše hvalimo, dijete može postati ovisno o pohvalama za svaki, pa i minimalni trud te može početi precjenjivati vlastite sposobnosti.

Dakle, kako hvaliti dijete?

Budite precizni kad hvalite dijete

Djetetu pomažemo ako mu točno kažemo što je učinilo da je zavrijedilo pohvalu. Djeca vrlo rano počinju razlikovati opće i posebne pohvale i znaju kad pohvalu zapravo nisu zavrijedili. Pohvale trebaju biti jasne i konkretne. Treba reći "odlično si pospremio svoje igračke", umjesto "bravo" ili "baš si vrijedan".

Usmjerite se na trud djeteta - pohvalite proces, a ne rezultat

Psiholozi za djecu smatraju da ako se usmjerite na trud koji je dijete uložilo u nešto, a ne samo na rezultat, hvale nikad previše. Važno je djetetu reći koliko ste ponosni na njega zbog toga što se trudilo oko nečega. Na primjer, kad dijete dobije peticu u školi, ne treba mu čestitati na petici već na trudu koji je uložilo da bi postiglo taj rezultat.

Uspostavite vezu između truda i rezultata

Ako pomognete djetetu da uvidi zbog čega se njegov trud isplatio, to je pohvala na još jedan pozitivan način. Kad ukažemo djetetu na neku posebnu strategiju koja ga je dovela do željenog ishoda, učimo ga da je ono samo odgovorno za postignuti uspjeh. Na primjer, bolje je reći; "odlično si to napravio jer si se pridržavao plana", nego samo "odlično si to napravio".

Neka se pohvala odnosi na vaše dijete.

Nikad nemojte uspoređivati svoje dijete s drugom djecom. Svako je dijete jedinstveno i razvija se svojim tempom. Kod pohvala, ukoliko je dijete u nečemu bilo uspješno, zdravije je reći "to si učinio puno bolje nego prije", nego "to si učinio puno bolje nego druga djeca".

Pomozite djetetu da cijeni vlastiti uspjeh

Kod pohvala je bitna kvaliteta pohvale, odnosno, ono što kažete, a ne koliko često dijete čuje pohvalu.
Želimo da naše dijete bude ponosno na svoje postignuće i prije no što ga pohvalimo. Ukoliko će uvijek čekati pohvalu, neće steći osjećaj da je to što radi, za njegovo dobro. Mnogi stručnjaci smatraju da pohvale koje nisu konstruktivne zapravo uče djecu da postižu rezultate kako bi ugodila drugima.

Budite iskreni i realni kad hvalite dijete

Kako rastu, djeci postaju bitne i reakcije šire okoline, a ne samo roditelja. Ako dijete shvati da vi u svojim pohvalama govorite jedno, a okolina mu šalje druge poruke, neće vam vjerovati.

Ne zaboravite zagrljaje

Pohvale nisu samo riječi, već i govor tijela. Zagrljaj, "daj pet", osmijesi i naša blizina dok dijete radi na nečemu za njega važnom, su oblici pohvale koji grade djetetovo samopouzdanje.


Iz svega možemo zaključiti da dijete treba hvaliti u onim područjima nad kojima ima kontrolu i za koje je zaslužno, dakle pohvale je zaslužilo za sve u što je uložilo rad, vrijeme, entuzijazam, kreativnost…
Tako ćemo učiniti puno dobroga: naučiti dijete radnim navikama, pomoći mu da razvije svoje potencijale i da utječe na svoju sreću. Ako je doživjelo uspjehe, dijete neće tragično shvaćati ni pokoji neuspjeh.

 
Baner

Newsletter

Želite li primati obavijesti o igrama darivanja i novim sadržajima na Lukinom portalu, predbilježite se na naš Newsletter.
KOLUMNE
Baner
Baner
Baner
Baner