ŠTO RODITELJI NE BI TREBALI GOVORITI JEDNO DRUGOME
Majke i očevi brinu za svoju djecu na jedinstven i u mnogočemu različit način. Djeca zapravo mogu prepoznati razlike između načina na koji majke i očevi pristupaju roditeljstvu i odgoju. Iako većina istraživanja govori kako na razvoj djeteta uglavnom utječu majke, ista istraživanja potvrđuju da je kvalitetan utjecaj očeva nezamjenjiv i uvelike pridonosi psihološkoj stabilnosti djeteta.
Što očevi nikada ne bi trebali govoriti majkama
Ako ste tek postali otac, ovi će vam savjeti pogotovo dobro doći:
- Nemojte zahtijevati vrijeme za sebe - Majke posve male djece nemaju nimalo vremena za sebe. Zapravo, vrijeme koje imaju za sebe je onih 20-tak minuta koje će zahvalno provesti pod tušem. Stoga budite fer i pričekajte sa svojim vremenom još koji mjesec.
- Nemojte govoriti majci da ćete joj pričuvati dijete kako bi mogla nekuda otići. Ideja je odlična, ali je formulacija pogrešna. Radi se o vašem djetetu, stoga vi ne pružate uslugu čuvanja, već provodite vrijeme sa svojim djetetom.
- Izaberite trenutak u kojemu ćete majku male bebe pitati kako je provela dan. Iako su vaše namjere bezazlene i vi ste puni dojmova koje nakon posla želite podijeliti sa suprugom, radije pričekajte večer i opušteniju atmosferu.
- Nikada nemojte reći majci da izgleda kao da bi joj tuširanje dobro došlo. Istina, dobro bi joj došlo tuširanje, masaža, frizura i prospavana noć, ali doista je ne morate još i vi podsjećati na to.
- Nikada nemojte doći kasno i pitati je što nije u redu. Ukoliko znate da ćete kasniti, nazovite svoju suprugu i javite joj. Kad krenete prema kući, nazovite je i javite joj da ste krenuli.
- Majci svoje djece nikad nemojte govoriti da se promijenila, ili da je kriva što se vaš odnos promijenio. Naravno da se dolaskom djece puno toga mijenja. Prioriteti su potpuno drugačiji i majke to prihvaćaju instinktivno dok je očevima potrebna prilagodba. Da biste sa svojom suprugom imali još kvalitetniji odnos nego prije, sada joj pružite nježnost i razumijevanje.
- Majku svoje djece nemojte pitati želi li da presvučete dijete, nešto skuhate ili počistite. Ne trebate pitati možete li pomoći. Vi ste ravnopravna zajednica i jednostavno se uključite.
- Nemojte je pitati je li primijetila da ste pomogli niti joj nabrajati koliko ste se angažirali. Nema potrebe da na taj način privlačite pozornost. Naravno da je vaša supruga primijetila vaš trud i ona ga cijeni, izrekla to naglas ili ne. Vi svojim angažmanom ne prikupljate bodove već pridonosite sretnom obiteljskom okruženju.
- Nikada nemojte reći; Večeras nam (mi) dolaze prijatelji. Uvijek pitajte svoju suprugu je li raspoložena za goste, pogotovo ako imate malo dijete.
- Nikada nemojte reći: Pa, kako nisi stigla to obaviti? - podrazumijevjući da ako je majka kod kuće ima puno vremena. Majke s bebama ili malenom djecom su okupirane cijelo vrijeme i ako je sve kako treba i na svome mjestu, znajte da je za to potrebno puno truda i dobre organizacije.
- Nikada svoju suprugu ne uspoređujte s njezinom ili svojom majkom, pogotovo u negativnom kontekstu ili u kontekstu odgoja djeteta. To je siguran put ka svađi.
Saznajte više:
Kako biti najbolji tata
Što majke nikada ne bi trebale govoriti očevima
Majka se treba opustiti i ne biti "nadzornik" u odnosu djeteta s ocem. Riječi koje majke u svojoj brizi mogu i nehotice izgovoriti, mogu povrijediti očeve i poljuljati njihova nastojanja.
Donosimo nekoliko takvih primjera:
- Ti jednostavno ne razumiješ – Otac zapravo razumije. On je roditelj kao i vi, i voli svoje dijete baš kao i vi. Pokažite razumijevanje koje vam je i samima potrebno.
- Ne radiš to ispravno – Umjesto toga, zašto ne biste rekli nešto poput: "Pokušaj ovako, primjetila sam da djetetu više odgovara taj način."
- Daj mi moje dijete – Ups! Djeca imaju dva roditelja. Ako želite da tako i ostane, nemojte to izgovarati.
- To je pokupio/la od tvoje obitelji – Ako ne govorite o veličini stopala i lijepim očima, to može biti početak neprijateljstva.
- Nisi od pomoći - Čak i ako otac promijeni tek četvrtinu pelena koje je potrebno promijeniti u danu, pokažite mu da to cijenite. Jedino na taj način možete potaknuti oca da se i više angažira, ukoliko smatrate da je to potrebno.
- Makni se – Razmislite o tome. Želite li da se zaista makne?
- Koliko ti puta to moram reći – Sjetite se koliko je vama trebalo vremena da usvojite neke stvari, na koliko ste pitanja tražili odgovor i koliko vas još pitanja očekuje kroz odrastanje vašeg djeteta. Pokušajte biti strpljiviji jer za rutinu je potrebno vrijeme.
- Ne mogu ti povjeriti dijete – Ovo je vrlo ozbiljna izjava i svakog oca će duboko povrijediti. Ako se tako i osjećate, smireno porazgovarajte sa suprugom i pažljivo mu recite što konkretno izaziva vašu nesigurnost.
I ne zaboravite, ne postoje "savršeni roditelji". Težnja za savršenstvom u roditeljstvu vas samo može ispuniti frustracijom. Nemojte biti previše strogi prema sebi ako ponekad pogriješite. Mame i tate imaju svakodnevne prilike za zdravo, autoritativno roditeljstvo i kvalitetan međusobni odnos.